Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Propozycja zmian w pilotażu centrów zdrowia psychicznego

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 16.09.2021
 
 
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego przekazano do konsultacji.
Na czym polegają zmiany w nim zapisane?

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano brzmienie § 11 ust. 5, którego celem, po tych korektach, jest umożliwienie włączenia do pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakwalifikowanych przez ministra zdrowia centrów nieposiadających własnego oddziału psychiatrycznego. Świadczenia oddziału psychiatrycznego mogą być udzielane, w ramach współpracy z podmiotem prowadzącym centrum, przez innego świadczeniodawcę posiadającego umowę z NFZ w tym zakresie. Świadczeniodawca współpracujący z podmiotem prowadzącym centrum wskazuje oddział psychiatryczny, który udziela świadczeń na rzecz centrum, zgodnie z zasadami pilotażu. Wskazany oddział zawiera z funduszem umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opisanych jako opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Dodatkowo wspomniane rozporządzenie rozszerzy grono realizatorów pilotażu i zdecydowanie powinno uelastycznić rekrutację nowych ośrodków.

W Polsce działają 33 centra obejmujące 12 proc. populacji, dla której są przeznaczone, czyli osób powyżej 18. roku życia.

Przypomnijmy, że sam pilotaż wydłużono do końca 2022 roku.

Rozmowa z dr Darią Biechowską
O przyczynach takiej decyzji w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” mówiła p.o. kierownika Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dr n. hum. Daria Biechowska. – Na ten pomysł wpłynęła sytuacja pandemiczna, która wymusiła trochę inny sposób funkcjonowania centrów, a także systemu ochrony zdrowia. Pilotaż służy temu, żeby sprawdzić, jak coś działa, tymczasem w czasie pandemii nie można było w pełni tego systemu przetestować. W tej sytuacji podjęto decyzję, żeby przedłużyć czas pilotażu, który pierwotnie miał wynosić trzy lata, o kolejne 15 miesięcy, czyli do końca 2022 roku – przyznała.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego..

Przeczytaj także: „Centra zdrowia psychicznego – im lepsze, tym dłużej wdrażane”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe