Wyślij
Udostępnij:
 
 
Radziwiłł: Ryczałt szpitali będzie uzależniony od liczby wykonanych świadczeń
 
Działy: Aktualności
- Jeśli szpital zakwalifikowany do sieci wykona mniej świadczeń, jego ryczałt zostanie obniżony - powiedział minister zdrowia. Zapewnił, że szpitale będą motywowane do podnoszenia jakości, a placówki certyfikowane dostaną więcej pieniędzy.
Zdaniem Konstantego Radziwiłła zaproponowane rozwiązania przynajmniej częściowo ograniczą kolejki i poprawią niedostateczną jakość wykonywanych świadczeń. - Minister podkreślił też, że finansowanie ryczałtowe pozwoli szpitalom na lepszą organizację opieki nad pacjentem, na przykład gdy zaistnieje konieczność przeniesienia chorego do innego oddziału - informuje "Polskie Radio" i cytuje Radziwiłła: - Ryczałt powoduje, że szpital nie musi koncentrować się na wykonaniu określonej liczby procedur, tylko będzie mógł pochylić się nad pacjentem i zaoferować mu potrzebną, kompleksową pomoc. Dzisiejszy sposób finansowania służby zdrowia zachęca do wybierania "lepszych" procedur i unikania tych "gorszych", czyli wycenionych mniej korzystnie albo dotyczących pacjenta, którego leczenie wiąże się z większym ryzykiem.

Minister nie zgadza się z zarzutami, że finansowanie ryczałtowe zniechęci szpitale do aktywności, a pacjenci mogą być odsyłani do innych placówek. Zapewnił, że ryczałt będzie modyfikowany w zależności od aktywności szpitala. - Jeśli wykona on mniej świadczeń, ryczałt zostanie obniżony; jeśli wykona więcej świadczeń, otrzyma więcej pieniędzy - podkreślił Radziwiłł i zaznaczył, że częściowo finansowanie placówek będzie też zależało od tego, jak wiele wykonają one świadczeń, które będą kontraktowane na dotychczasowych zasadach (czyli placówka otrzyma pieniądze za każde wykonane świadczenie).

Więcej newsów na temat sieci w zakładce: www.termedia.pl/mz/siec_szpitali.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe