Archiwum

Rak pęcherza – zapomniany nowotwór ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Forum Ekonomiczne w Karpaczu
– W Polsce nie ma programu lekowego dla chorych z rakiem urotelialnym. Niezwykle istotne jest również, żeby pacjenci byli pod kompleksową opieką zarówno urologa, jak i onkologa klinicznego, a nowoczesne terapie osób z chorobą przerzutową były refundowane – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. dr hab. n. med. Jakub Kucharz.
– Jeśli popatrzymy na dostęp do nowoczesnych terapii dla chorych z nowotworami układu moczowo-płciowego, zobaczymy, że nowoczesne leczenie dla pacjentów z rakiem nerki jest na bardzo dobrym poziomie, a dla chorych z rakiem gruczołu krokowego – na dość dobrym. Nie mamy niestety programu lekowego dla chorych z rakiem urotelialnym. Mniej więcej 10 proc. pacjentów z takim rozpoznaniem histologicznym ma nowotwory górnych dróg moczowych, czyli miedniczki nerkowej, moczowodu, i o nich nie powinniśmy zapominać – powiedział ekspert.

„Menedżer Zdrowia” spytał też, jak profesor ocenia sytuację pacjentów z rakiem pęcherza w Polsce – jakie mają możliwości terapeutyczne.

– Sytuacja nie jest dobra. Dysponujemy wyłącznie chemioterapią, podczas gdy wiemy, że immunoterapia jest u tych chorych aktywna w formie leczenia podtrzymującego – po zakończeniu chemioterapii paliatywnej pierwszego rzutu zastosowanie immunoterapii pozwala wydłużyć czas przeżycia pacjentów. Ponadto zarejestrowane są nowe terapie w tym wskazaniu, tzw. koniugat przeciwciało – cytostatyk, który w Europie został zarejestrowany niedawno. W perspektywie ważny jest dostęp również do tego leku dla naszych pacjentów.

Specjalista mówił też o tym, jakie są aktualne wyzwania dotyczące leczenia chorych z rakiem pęcherza w naszym kraju.

– Jest ich kilka. Na pewno niezwykle istotne jest, żeby pacjenci byli pod kompleksową opieką zarówno urologa, jak i onkologa klinicznego, ponieważ – na przykład u większości pacjentów przez leczeniem radykalnym – powinniśmy zastosować chemioterapię przedoperacyjną, co pozwala poprawić długoterminowe wyniki leczenia. Jeśli natomiast chodzi o osoby z chorobą przerzutową, wyzwaniem jest przede wszystkim brak refundacji nowoczesnych terapii – podsumował prof. Jakub Kucharz.

Wywiad w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Przełomowy moment w rozwoju polskiej biotechnologii”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.