Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ranking Szpitali Publicznych 2016: Znamy zwycięzców
 
Działy: Aktualności
Ranking przygotowany przez firmę "Magellan" definiuje najlepsze praktyki na efektowne, skuteczne zarządzanie sektorem szpitalnym i promuje dobrych menedżerów. Szpitale z Bydgoszczy, Zawiercia oraz Wrocławia zostały wyróżnione.
Placówki medyczne oceniano pod kątem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ. Wyróżniono trzy kategorie. Dotyczyły wartości kontraktu zawartego z NFZ: do 29 mln zł, pomiędzy 30 a 69 mln zł oraz powyżej 70 mln zł.

Najwięcej punktów w rankingu (60 na 60 możliwych) zdobył Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu. To lider w kategorii szpitali „dużych” z kontraktem powyżej 70 mln zł.

Skuteczną metodę na zarządzanie znalazł również Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jednostka prowadzona przez dyrektora Marka Walewskiego zajęła pierwsze miejsce w kategorii szpitali „średnich”, z kontraktem pomiędzy 30 a 69 mln zł.

W kategorii „małych” szpitali, z kontraktem do 29 mln zł, najlepiej poradził sobie Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy.

- Niektóre ostatnie zmiany w otoczeniu działalności szpitalnej mogą okazać się dla szpitali dobre. Po pierwsze szpitale pewniej będą mogły planować rozwój placówek w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, które np. w obszarze onkologii wskazują, że niektórych województwach są białe plamy. Po drugie urealnienie wycen świadczeń, które obecnie przeprowadza AOTMiT, powinno wyeliminować sytuacje, że w dobrze zarządzanym szpitalu istnieją nierentowne procedury – informuje Bartosz Krawczyk, Ekspert ds. Sektora Farmaceutycznego i Opieki Zdrowotnej, Deloitte.

- Niedawna zmiana władzy w MZ jest dobrym momentem na rozpoczęcie debaty publicznej, jaki docelowo model szpitalnictwa powinien funkcjonować w Polsce, m.in.: system finansowania, sposób działalności szpitali, rola sektora prywatnego, nadzór i kontrola jakości oraz efektywności w systemie – mówi Bartosz Krawczyk.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe