Wyślij
Udostępnij:
 
 

Raport "NFZ o zdrowiu - nadciśnienie tętnicze"

Autor: Krystian Lurka |Data: 24.05.2019
 
 
Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje raport, z którego wynika z niego, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. A to oznacza, że problem dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata.
Co wynika z raportu "NFZ o zdrowiu - nadciśnienie tętnicze"?

Między innymi to, że:
- według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5 proc. dorosłej populacji osób, a w latach 2013–2018 standaryzowany współczynnik chorobowości rejestrowanej spadł z 305 do 292 chorych na 1000 mieszkańców,
- w latach 2013–2018 obserwowany był spadek liczby porad udzielonych w podstawowej opiece
zdrowotnej z rozpoznaniem nadciśnienie tętnicze (spadek o 23 proc.), malała liczba hospitalizacji sprawozdanych w ramach lecznictwa szpitalnego z tym rozpoznaniem (spadek o 6 proc.) i obserwowany był natomiast wzrost liczby świadczeń sprawozdanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (wzrost o 28 proc.),
- świadczenia z rozpoznaniem głównym nadciśnienie tętnicze sprawozdano w 2018 r. dla 5,8 mln
pacjentów, a koszt udzielenia tych świadczeń wyniósł 258 mln zł,
- w 2018 r. NFZ na świadczeń z powodu nadciśnienia tętniczego przeznaczył ponad 258 mln zł.

A jeśli chcesz ściągnąć raport Narodowego Funduszu Zdrowia, kliknij w: NFZ o zdrowiu - nadciśnienie tętnicze.

Przeczytaj także: "Brakuje specjalistów w branży medycznej", Raport "Nowotwór złośliwy nerki – rekomendacje w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem", "Przychodzi chory z odrą do lekarza i..." i "Raport "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe