Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl

Rektor UMW najwyżej notowanym polskim naukowcem

Udostępnij:

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został uznany w 2024 r. za najlepszego polskiego naukowca w dziedzinie medycyny w rankingu Research.com.   

Ogłoszone wyniki trzeciej edycji rankingu obejmują między innymi zestawienie najlepszych naukowców w dziedzinie medycyny. Rektor prof. Piotr Ponikowski ze wskaźnikiem indeksu D 157 zajął 607. miejsce na świecie i jest to awans z 949. pozycji, którą rektor UMW zajmował dwa lata temu.

– Rankingi takie jak Research.com są cennym narzędziem do oceny osiągnięć naukowych i porównania wkładu badawczego różnych krajów i instytucji – stwierdził prof. Piotr Ponikowski, dodając, że polscy naukowcy są widoczni w dziedzinach takich, jak kardiologia, onkologia i genetyka.

– Ta widoczność zależy w dużej mierze od zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej drogi naukowej. Jeśli mamy być zauważalni w świecie, musimy realizować badania w międzynarodowych grupach, mieć realny wpływ na ich kształt i przebieg. Nie lekceważyłbym roli szczęścia – ja miałem go w życiu sporo. Zwrócę też uwagę na to, że rozpoczynając pracę naukową, każdy z nas, naukowców, powinien zadać sobie pytanie, co jego badania mają szansę wyjaśnić, zmienić w otaczającym mnie świecie. Czas skończyć z przyczynkarskimi pracami. Szkoda czasu i pieniędzy – podkreślił rektor cytowany na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Medycyna to misja wymagająca pasji i odwagi
Piotr Ponikowski zachęcił młodych naukowców do zadawania trudnych pytań.

– Nawet jeśli nie zawsze się to opłaca, to warto to robić. Medycyna to misja wymagająca pasji i odwagi, z pacjentem i jego dobrem jako najważniejszym celem. Z czasem wyniki i wysokie miejsca w rankingach na pewno się pojawią – stwierdził profesor. 

Miejsce numer 607
W dziedzinie medycyny w rankingu Research.com zostało ocenionych łącznie 70 665 naukowców z całego świata, w tym zaledwie 21 naukowców z Polski.

Prof. Ponikowski zajmuje 607. pozycję na świecie.

Kto poza prof. Ponikowskim?
Drugi na liście w Polsce, Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, zajął 1962. miejsce.

Trzecia jest Jolanta Lissowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, która plasuje się na pozycji 3058.

Lista z polskimi naukowcami – w dziedzinie medycyny – dostępna jest na stronie internetowej: www.research.com/scientists-rankings/medicine/pl.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.