Karina Zawadzka

Resort planuje duże zmiany w refundacji leków dla chorych na raka piersi i prostaty ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Na najbliższej liście refundacyjnej znajdą się istotne zmiany dotyczące chorych na raka gruczołu krokowego. Szczegółowe decyzje zapadną po 31 stycznia – po posiedzeniu Rady Przejrzystości. Zmiany związane z rakiem piersi HER2 dodatnim planowane są w drugiej połowie roku, w lipcu – zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Podczas panelu „Priorytety w obszarze onkologii na rok 2023”, który odbywał się 25 stycznia w trakcie konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023, mówiono o kwestiach związanych z niezaspokojonymi potrzebami dwóch grup pacjentów onkologicznych.

Te grupy chorych onkologicznie czekają na nowe leki
Pierwsza grupa chorych to pacjentki z rakiem piersi HER2 dodatnim przerzutowym, które w sytuacji, gdy dochodzi do wznowy z przerzutami do mózgu, nie mają dostępu do najnowocześniejszej dla nich terapii – leku, który zwiększa ich szanse przeżycia. Na podkreślenie zasługuje fakt, że są to chore, które przeszły już 2–3 protokoły leczenia, zainwestowano w ich zdrowie czas i pieniądze, a teraz bez dostępu do nowego leku zaprzepaszcza się ich szansę na dalsze życie.

Druga grupa to chorzy z rakiem prostaty, który jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn – nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W naszym kraju aktualnie bez dostępu do nowoczesnego leczenia pozostaje grupa z hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami.

– Obie te grupy nie uszły uwadze Ministerstwa Zdrowia, które dostrzega ich problemy –zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podkreślając, że „resort zamierza w tym roku szerzej objąć opieką pacjentki i pacjentów cierpiących na raka piersi oraz pacjentów z rakiem gruczołu krokowego”.

Fragment wystąpienia wiceministra – z konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023, która odbyła się 25 stycznia – do obejrzenia poniżej.Więcej o sesji „Priorytety w obszarze onkologii na rok 2023” w newsie: „Chorzy z rakiem prostaty i rakiem piersi HER2 dodatnim o niezaspokojonych potrzebach”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.