Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec i dr hab. med., prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Agnieszka Mastalerz Migas

Rzecznik Praw Pacjenta wydaje poradnik, jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia

Udostępnij:
– System ochrony zdrowia nie jest systemem prostym. Jest skomplikowany nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W dzisiejszych czasach, w dobie natłoku informacji, potrzebny jest poradnik ułatwiający poruszanie się pacjentowi po tym systemie. Tak powstał „Nawigator pacjenta” – przekazał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Rzecznik Praw Pacjenta wydał „Nawigator pacjenta” – informator, który ma służyć pacjentom w uporządkowaniu informacji o tym, jak funkcjonować w systemie ochrony zdrowia i gdzie oraz w jakich sytuacjach szukać pomocy.

Wydanie publikacji zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca oraz dr hab. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, która była redaktorem merytorycznym „Nawigatora pacjenta”. Podczas konferencji pacjentów reprezentowała Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci.

Czym jest „Nawigator pacjenta”?
„Nawigator pacjenta” to publikacja w formie pytań i odpowiedzi, która pokazuje czytelnikom, jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia. Odpowiada na potrzeby pacjentów, które w Biurze RPP poznawane są każdego dnia podczas analizy zgłoszeń i zapytań kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane zagadnienia, które często stanowią problem dla pacjentów poszukujących drogi do szybkiego otrzymania pomocy medycznej i skutecznego leczenia. „Nawigator pacjenta” opracowało grono lekarzy rodzinnych, pracujących w POZ oraz eksperci Rzecznika Praw Pacjenta.

– „Nawigator pacjenta” powstał jako odpowiedź na potrzeby pacjentów. Twórcom tego rozwiązania chodziło o to, aby wskazać pacjentowi, jak system ochrony zdrowia w Polsce funkcjonuje, jak może on skorzystać z dobrodziejstw tego systemu i jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia. Poradnik ma w przystępny sposób pokazać pacjentowi, jakie przysługują mu prawa, co robić w określonych sytuacjach, np. narodzin dziecka czy opieki nad chorym członkiem rodziny. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych – wskazał Bartłomiej Chmielowiec.

Wyjaśnił, że zadaniem poradnika jest nie tylko pomoc w zrozumieniu działania systemu, lecz przede wszystkim ułatwienie pacjentowi szybkiego i efektywnego uzyskania pomocy.

Dzięki tej publikacji pacjent będzie bardziej świadomy praw i możliwości, jakie daje system ochrony zdrowia. Stanie się tym samym aktywniejszym uczestnikiem procesu leczenia.

– Ta publikacja nie została skierowana tylko do rodzin i pacjentów, ale również do pracowników ochrony zdrowia, a także placówek medycznych. „Nawigator pacjenta” stanowi materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji, dzięki czemu ma ułatwić personelowi medycznemu udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez pacjentów – dodał RPP.

Obecne wydanie poradnika jest pierwsze, ale nie ostatnie. – Zależy nam na tym, aby informacja o nim była jak najszerzej rozpropagowana, a tutaj dużą rolę pełnią media. Dzięki przekazom medialnym pacjenci będą mogli dowiedzieć się o istnieniu tego narzędzia, będą mogli do niego łatwo dotrzeć. Będziemy chcieli, żeby ta informacja jak najczęściej pojawiała się w przestrzeni publicznej, żeby była atrakcyjna, na bieżąco uzupełniana o najnowsze rozwiązania, jak np. informowanie poprzez social media – zaznaczył Bartłomiej Chmielowiec.

Prosty sposób na zawiły system
Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas wyjaśniła, że pomysł stworzenia „Nawigatora pacjenta” powstał już ponad rok temu w gronie lekarzy praktyków pracujących w POZ, ponieważ lekarze na co dzień spotykają się z koniecznością tłumaczenia pacjentom pewnych zasad, chociażby kwestii refundacyjnych czy dotyczących skierowań. Jest również problem edukacji pacjenta o tym, jak przygotować się do wizyty, żeby była ona jak najbardziej efektywna.

– Przygotowaliśmy „Nawigator pacjenta”, aby ułatwić pacjentom zrozumienie zasad funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, a także pomóc w sytuacjach, gdy będą potrzebowali skorzystać ze świadczeń – stwierdziła ekspertka.

– Tak, jak już wcześniej powiedział rzecznik praw pacjenta, jest to także cenny materiał dla personelu medycznego i personelu pomocniczego, pracodawców, osób pracujących w rejestracji. Opisuje, jak pomóc pacjentowi, który potrzebuje konkretnych rozwiązań medycznych.

Magdalena Kołodziej zwróciła natomiast uwagę, że pacjenci bardzo często czują się zagubieni w systemie, nie wiedzą, do kogo, z jakim problemem się zwrócić, dlatego publikacja zawierająca zebrane w jednym miejscu i rzetelnie opracowane informacje – zgodne z aktualną sytuacją i nowymi, wprowadzanymi do systemu rozwiązaniami, jak chociażby opieka koordynowana w POZ – jest bardzo ważnym i pomocnym rozwiązaniem.

– Szerokie grono ekspertów, praktyków zaangażowanych w opracowanie treści, gwarantuje rzetelną wiedzę i daje gwarancję praktycznego charakteru informacji zawartych w poradniku – powiedziała Magdalena Kołodziej.

Różne ścieżki systemu
Bartłomiej Chmielowiec wyjaśnił również, jak został skonstruowany „Nawigator pacjenta”.

– Narzędzie to jest podzielone na rozdziały tematyczne, gdzie wprost formułowane są odpowiedzi na poszczególne pytania. Ma to ułatwić pacjentowi dotarcie bezpośrednio do interesującego zagadnienia. Są to między innymi: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana, poradnie specjalistyczne, leczenie szpitalne i badania profilaktyczne.

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego. Nie brakuje także rozdziałów poświęconych opiece psychiatrycznej i hospicyjnej, pediatrii czy opiece nad ciężarną pacjentką. „Nawigator pacjenta” wyjaśnia także zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych, otrzymania zwolnienia lekarskiego oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiada także na pytania dotyczące zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich.

– Chcemy systematycznie rozbudowywać i uaktualniać „Nawigator pacjenta”, tak aby cały czas był źródłem rzetelnej wiedzy podanej w przyjaznej formie – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec.

Informator jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta:
https://www.gov.pl/web/rpp/nawigator-pacjenta-praktyczny-poradnik-jak-poruszac-sie-po-systemie-ochrony-zdrowia.

Przeczytaj także: „Co zrobić, aby system ochrony zdrowia był efektywny?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.