Sąd Najwyższy odpowiada na pytanie czy prywatne leczenie może być darmowe

Udostępnij:
Co stwierdził? Że poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do bezpłatnego prywatnego leczenia. Uchwała została wydana w odpowiedzi na wniosek Rzecznika Finansowego. To sprawa niebagatelna, bo do tej pory ubezpieczyciele z zasady odmawiali pokrycia takich kosztów lub je zaniżali.
- Uchwała Sądu Najwyższego ujednolica linię orzeczniczą oraz praktykę likwidacji szkód przez zakłady ubezpieczeń z korzyścią dla poszkodowanych. Będzie łatwiej nie tylko o uzyskanie pokrycia już poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji w prywatnej służbie zdrowia, ale też uzyskania zaliczek - czytamy na stronie internetowej "Money.pl".

Sąd sprecyzuje w uzasadnieniu uchwały warunki uznania wydatków za "celowe i uzasadnione” oraz rozkład obowiązków poszkodowanego i ubezpieczyciela w procesie dochodzenia roszczeń. Uchwała otwiera możliwość ponownego złożenia reklamacji do zakładu ubezpieczeń w przypadku nieprzedawnionych roszczeń.

Zgodnie z art. 442 kodeksu cywilnego okres przedawnienia roszczeń co do znacznej części wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat. A to oznacza, że osoby, którym towarzystwa odmówiły pokrycia kosztów rehabilitacji w przeszłości, mogą teraz zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami.

Jak wynika z informacji Europejskiego Centrum Odszkodowań, towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji lub je zaniżały. Ubezpieczyciele argumentowali, że poszkodowani powinni korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.