Wyślij
Udostępnij:
 
 

Senat przyjął ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii

Źródło: JMac./PAP
Redaktor: Janusz Maciejowski |Data: 21.05.2015
 
 
Przygotowaną przez resort zdrowia nowelę ustawy poparło w głosowaniu 56 senatorów, nikt nie był przeciw, 28 senatorów wstrzymało się od głosu. Nowela zakłada sprzedaż zawierających substancje psychoaktywne popularnych leków na przeziębienie będzie ograniczona do jednego opakowania, a handel tzw. dopalaczami ścigany tak jak innymi narkotykami.
Do końca 2016 r. jednorazowo w ogólnodostępnej aptece lub punkcie aptecznym będzie można kupić nie więcej niż jedno opakowanie dostępnego bez recepty produktu leczniczego zawierającego substancje psychoaktywne takie jak pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę.

Aptekarz będzie mógł także odmówić sprzedaży takiego leku niepełnoletnim, jeśli uzna, że lek może być użyty w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ustawa ułatwi walkę z tzw. dopalaczami. Substancje chemiczne, które w 2010 r. były przedmiotem obrotu handlowego w sprzedających je sklepach będą objęte kontrolą ustawową. Ograniczona ma być także możliwość przywozu do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych, co przyczyni się do eliminowania "dopalaczy" już na granicach państwa.

Obecnie zakazane jest wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych, nie istnieje natomiast zakaz ich przywozu.

Doprecyzowano także definicję konopi. Według proponowanych zapisów będzie to "każda naziemna część rośliny".
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.