Senat zakończy debatę o darmowych lekach 20 kwietnia

Udostępnij:
Czy Senatorowie zgodzą się z rządem i Sejmem, że seniorom powyżej 75 roku życia należą się darmowe leki? Na razie w pierwszym dniu posiedzenia Senatu 13 kwietnia rozpoczęto dyskusję, która ma zakończyć się dopiero w tym tygodniu - 20 kwietnia.
W drugim dniu posiedzenia senatorowie dokończą debatę nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przygotował rząd. Nowelizacja przyznaje świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 lat, uprawnienie do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wymienionych w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

W ustawie chodzi o zapewnienie seniorom odpowiedniego dostępu do leków skutecznych i bezpiecznych, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich udziału w kosztach leczenia.

Pierwszy wykaz objętych refundacją produktów, w szczególności związanych z leczeniem chorób wieku podeszłego, ma być opracowany nie później niż do 1 września 2016 roku., a następnie stopniowo rozszerzany.

Bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarze mający prawo do wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania (w tym przypadku tylko dla siebie albo bliskiej rodziny). Nowe rozwiązanie ma sprzyjać poprawie stanu zdrowia i jakości życia osób starszych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister zdrowia już ogłosił projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy, zakładający, że resort przekaże NFZ specjalną dotację na sfinansowanie programu 75 plus. Koszty są szacowane na 125 mln zł w 2016 i 564 mln w roku 2017 i mają wzrastać co rok tak, aby zmniejszyły się dopłaty do leków nawet o 40-60 proc. .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.