Archiwum

Składka zdrowotna – co i kiedy się zmieni?

Udostępnij:

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przedstawia założenia zmiany zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców – jest o powrocie zryczałtowanej składki i likwidacji obowiązku płacenia składki od zbycia środków trwałych. Mowa też o tym, o ile mniej będzie pieniędzy dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Przedstawiciel resortu, odpowiadając na interpelację, zapowiada, że zmiany dotyczące składki mają obowiązywać od 2025 r.
  • Nowości zmniejszą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia o 5,3 mld zł rocznie

Jedną z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej było przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Dlaczego do tej pory nie spełniono obietnicy wyborczej – w interpelacji pytają o to Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Maria Kurowska, Sebastian Łukaszewicz, Dariusz Matecki, Marcin Romanowski i Piotr Uruski z Suwerennej Polski.

Zmiany od 2025 r.
– Pracujemy nad zmianami zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców – odpowiada wiceminister Wojciech Konieczny, przedstawiają założenia nowości.

– Zgodnie z przygotowywanym projektem przywrócona zostanie między innymi zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej – wyjaśnia, zapowiadając, że wskazane zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

– Zlikwidowany zostanie również obowiązek płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych – podaje.

Wojciech Konieczny szacuje, że dzięki wdrażanym zmianom obniżona zostanie wysokość składki zdrowotnej dla 93 proc. przedsiębiorców (niezależnie od formy opodatkowania), w tym w szczególności dla tych, którzy osiągają niskie i średnie dochody.

Przedstawia również założenia reformy dla wszystkich czterech form opodatkowania, wyliczając, że będą zmniejszać one budżet Narodowego Funduszu Zdrowia o 5,3 mld zł rocznie.

Udostępniamy odpowiedź na interpelację.Przeczytaj także: „Konieczny reset systemu”, „Nadchodzą zmiany w składce zdrowotnej” i „Liczy się nie tylko składka”.

Menedzer Zdrowia facebook 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.