iStock/123RF

Specjaliści o medycznej Nagrodzie Nobla

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego
Profesorowie Anna Kostera-Pruszczyk, Jacek Malejczyk i Grzegorz Basak – eksperci centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego – wypowiadają się o pracy Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana dotyczącej receptorów dotyku i temperatury, nagrodzonej Noblem w dziedzinie fizjologii i medycyny.
– Na pewno poznanie tych receptorów, mechanizmu działania doznania temperatury i dotyku, będzie ważnym elementem w walce z czymś, co staje się coraz większym wyzwaniem dla współczesnej medycyny – chorób, które wiążą się z zaburzeniami czucia. Chociażby, nazywana już współcześnie epidemią, neuropatia cukrzycowa, dotycząca coraz większej liczby ludzi w cywilizowanym, zamożnym świecie. Myślę, że to przyznanie nagrody – ukłon w kierunku nauk podstawowych – przypomina nam, jak długa jest droga od laboratorium, od badań obarczonych rzeczywiście dużym ryzykiem, do metod, które będą nam pomagały skutecznie leczyć ludzi na całym świecie – ocenia prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii CSK UCK WUM.

– Odkrycie tych receptorów i mechanizmów ich działania stwarza naprawdę dobre możliwości poszukiwania czynników, które mogłyby modyfikować ich działanie, co – na przykład w przypadku leczenia niektórych neuropatii – może się okazać niezwykle ważne i interesujące. Bóle związane na przykład z różnego rodzaju neuropatiami są, według mojej wiedzy, przypadłością wielu osób – komentuje prof. dr hab. n. med. Jacek Malejczyk z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, Centrum Biostruktury WUM.

– Tego typu odkrycia są często reakcją spustową dla kolejnych. Początkowe odkrycie wymaga odpowiedniego dobrania metodyki, a zrozumienie danego mechanizmu najczęściej powoduje falę odkryć, na przykład innych receptorów, stosując podobną metodykę, ale dotyczącą innych zjawisk. Takie genialne odkrycia po prostu otwierają nam kolejny fragment wiedzy o świecie – przyznaje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych CSK UCK WUM.

Przeczytaj także: „Medyczny Nobel dla...”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.