Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Specjalista od marca przyjmie bez kolejki?

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2020
 
 
Taki jest plan. Od 1 marca Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów u neurologów, kardiologów, ortopedów i endokrynologów, a od lipca 2020 r. będzie takie wizyty premiować finansowo. Wycena zwiększy się o 17 proc. Od stycznia 2021 r. planowana jest kolejna „podwyżka”, tym razem o 10 proc.
Dziś wycena porady pierwszorazowej jest o ok. 50 proc. wyższa od kolejnych. Jeśli dodać do tego podwyżkę o 17, a następnie 10 proc., to stawka powinna zbliżyć się do stawek wolnorynkowych. Ma to zapobiec odchodzeniu lekarzy do sektora prywatnego.

W kolejce do pierwszej konsultacji u tych specjalistów czeka 700 tys. potrzebujących.

Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że zniesienie limitów oraz podniesienie wycen dla wybranych czterech rodzajów porad w 2020 r. będzie kosztować ok. 300 mln zł.

Niedzielski podczas „Priorytetów 2020” mówił o sprawie
Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w trakcie „Priorytetów 2020” odpowiedział na pytanie, czy zniesienie limitów na kontraktowanie przez NFZ wizyt u specjalistów to dobry pomysł.

- To oczekiwania przez pacjentów zmiana, kontynuacja tego, co rozpoczęto się w 2019 roku. Wtedy zdjęto limity dotyczące zabiegów usunięcia zaćmy i badań diagnostycznych. Także w przypadku AOS, przy odpowiednim finansowaniu, może przynieść to dobre efekty, czyli skrócić czas oczekiwania w kolejce - przyznał prezes Niedzielski 16 stycznia 2020 r.

W jakich zakresach świadczeń powinny być zlikwidowane limity?

- W pierwszej kolejności w tych, w których są największe kolejki, czyli w endokrynologii, neurologii i kardiologii - przyznał prezes Niedzielski. Podkreślił jednak, że NFZ jest na razie na etapie analiz. - Nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną będą musiały się zwiększyć - dodał prezes Niedzielski.

Czy nas na to stać?

- Na razie liczymy - odpowiedział prezes Niedzielski.

Przeczytaj także: „(Bez)kolejkowa ściema”, „Niedzielski o limitach w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej” i „Zapowiedzi ministra Szumowskiego”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe