Archiwum

Sposób kontraktowania jest przeciwskuteczny ►

Udostępnij:
– Stawka kapitacyjna w podstawowej opiece zdrowotnej, stawka fee-for-service w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i w szpitalach są kontrproduktywne – nie działają tak, by pacjent jak najdłużej był leczony w POZ – mówił Andrzej Zapaśnik, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego i prezes zarządu Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej.
Andrzej Zapaśnik był jednym z panelistów sesji „Za dużo leczymy w szpitalach” podczas Wizji Zdrowia.

Przyznał, że „organizacyjnie problemem jest przede wszystkim dostęp do diagnostyki”.

– Dlatego rekomendowałbym, aby szpitale były dla opieki ambulatoryjnej miejscem podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego, przynajmniej jeśli chodzi o bazę diagnostyczną. Może nadal powinna to być hospitalizacja, na przykład na dziennych oddziałach szpitalnych, aby pacjent miesiącami nie czekał na rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Występuje także problem kadrowy. Możemy wymyśleć najlepszy model organizacyjny i znaleźć pieniądze, ale zasoby kadrowe się u nas wyczerpują, szczególnie w województwach podkarpackim czy lubuskim, gdzie w niektórych regionach w ogóle nie ma AOS, a lekarze POZ są w wieku przedemerytalnym albo emerytalnym – stwierdził Andrzej Zapaśnik.Ekspert wypowiedział się podczas V Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XV Hospital & Healthcare Management.

Jeśli chcesz obejrzeć sesję „Za dużo leczymy w szpitalach” w całości, kliknij w: www.youtube.com/zaduzoleczymywszpitalach.

Przeczytaj także: „Wizja szpitalnictwa dyrektora Nowickiego”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.