123RF

Sprzedawcy „cudownych leków” złapani

Udostępnij:
Zorganizowana grupa przestępcza oszukała kilkaset starszych osób na kilka milionów złotych, oferując im produkty, które miały mieć właściwości lecznicze i ezoteryczne. Policja zatrzymała siedem osób pod zarzutem oszustwa.
Policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali osiem osób, które usłyszały zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięciu podejrzanych decyzją sądu trafiło na trzy miesiące do aresztu tymczasowego.

Oszuści – w wieku od 29 do 40 lat – wobec swoich ofiar stosowali różnego rodzaju zabiegi socjotechniczne i wprowadzali je w błąd co do właściwości produktu, jego rzeczywistej wartości rynkowej, indywidualnie przyznawanych i ograniczonych czasowo promocji oraz dofinansowań, indywidualnego ich dostosowania do indywidualnych potrzeb, a także co do zamiaru świadczenia dodatkowych, wliczonych w cenę produktu usług.

Podejrzani po analizie materiałów zgromadzonych przez śledczych usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw polegających na wprowadzaniu w błąd pokrzywdzonych co do rzeczywistej wartości rynkowej oferowanych i sprzedawanych produktów.

Policjanci podczas zatrzymań zabezpieczyli samochód o wartości 35 tysięcy złotych, 3 tysiące złotych, komputery, telefony i dokumenty. Skierowali też wnioski o wydanie postanowień o zabezpieczeniu majątkowym nieruchomości na łączną kwotę 2861 tysięcy złotych.

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec pięciu zatrzymanych tymczasowych aresztów, do którego sąd się przychylił. Pozostałe trzy osoby zostały objęte policyjnym dozorem, prokurator zastosował wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości od 15 do 30 tysięcy zł, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem dokumentów uprawniających do przekraczania granicy RP.

Sprawa nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przeczytaj także: „Uwaga na fałszywe leki” i „Handlowali lekami na potencję, odpowiedzą za to przed sądem”
.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.