
Sukces Roku – najważniejszy konkurs w branży
Każdy w życiu kieruje się innymi wartościami, inne też ma priorytety i cele. Dla jednych ważny będzie dobrobyt finansowy, dla drugich pozycja zawodowa, a jeszcze dla innych rozwój osobisty, rodzina czy podróże – najważniejszą wartością gwarantującą szczęście jest jednak zdrowie. Tych, którzy się o nie troszczą i robią wszystko, aby pomagać innym, wyróżniliśmy w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia.
- Nagrodziliśmy przedstawicieli branży zdrowotnej w 24. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny
- Organizatorami przedsięwzięcia są Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”
- Ideą konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które odniosły sukces w ochronie zdrowia. Kandydatów zgłaszają organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne
- Laureaci konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2024 zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 stycznia 2025 r. o godz. 18.30 na Zamku Królewskim w Warszawie
– To, że zdrowie to priorytet, potwierdza europejski projekt badawczy Eurobarometr, z którego wynika, że jest ono najważniejszą wartością gwarantującą szczęście aż dla trzech czwartych Europejczyków. Z opublikowanych wyników badań można wnioskować, że zdrowie jest jednym z głównych czynników, których spełnienie zapewnia komfort i dobrostan egzystencji. Jednocześnie autorzy Eurobarometru traktują je bardzo szeroko – pamiętając, że każdego dnia nasze ciało jest narażone na zagrożenia płynące z nieodpowiedniej diety, niezdrowego trybu życia, stresu lub zanieczyszczonego powietrza. Również decydenci odpowiedzialni za stanowienie prawa są świadomi tego, że najważniejszym dobrem osobistym każdego człowieka jest jego zdrowie. Dlatego też wpisano je jako wartość nadrzędną do Kodeksu cywilnego. W art. 23 tegoż aktu prawnego wśród dóbr osobistych korzystających z ochrony prawnej znalazło się właśnie zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Przejawy tej ochrony znajdujemy w art. 24, mówiącym, że osobie, której dobro to naruszono działaniem (lub zaniechaniem) danego podmiotu, odpowiedzialnego za powstałą szkodę, przysługują określone roszczenia, w tym między innymi zadośćuczynienie pieniężne za doznaną na skutek tego naruszenia krzywdę – pisze w „Menedżerze Zdrowia” dyrektor działu dziennikarskiego Marzena Sygut-Mirek.
O tym, że zdrowie trzeba traktować priorytetowo i wielowymiarowo, wiedzą też laureaci tegorocznego konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2024.
29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” wręczą nagrody laureatom 24. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.
- Osobowość Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – dr n. med. Aleksandra Lewandowska
Dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a jednocześnie tegoroczna laureatka w kategorii Osobowość Roku, z konsekwencją realizuje politykę zapewnienia nieletnim realnej pomocy psychiatrycznej.
Jak sama mówi, dbanie o dobrostan psychiczny najmłodszych to wymóg czasów. Już dziś zgodnie z szacunkami WHO co szósty nastolatek mierzy się z kryzysem zdrowia psychicznego. Jeśli nie zatrzymamy tego trendu, to czeka nas katastrofa w ochronie zdrowia.
Dzięki jej staraniom reforma psychiatrii dziecięco-młodzieżowej nabrała przyspieszenia i przynosi wymierne efekty. Po długich staraniach jest już o krok od osiągnięcia strategicznego celu – powołania zespołu międzyresortowego przy premierze, dzięki któremu będzie można realnie opiekować się systemowo dziećmi i młodzieżą.
- Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne – mgr inż. Dariusz Madera
Z raportu przedstawionego podczas zeszłorocznego Forum Szpitali w Poznaniu wynika, że szpitale kliniczne są całkiem dobrze zarządzane. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest tego dobrym przykładem.
Dobre wyniki szpitala to zasługa dyrektora Dariusza Madery.
Lecznica od 2020 r. osiąga dodatni wynik finansowy netto. Za trzy kwartały 2024 r. przychody ze sprzedaży produktów i usług innych niż świadczenia opieki zdrowotnej finansowane z pieniędzy publicznych zwiększyły się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 25,1 proc. W tym samym okresie zanotowano niemal 20-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży.
Wyróżnienia w kategorii Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne:
- lek. med. Bogdan Kalicki – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku,
- Urszula Pielacka-Chodoła – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dęblinie.
- Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne – dr n. med. i n. o zdr. Anna Rulkiewicz
Szeroko na zdrowie patrzy Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, która w tym roku została nagrodzona przez wydawnictwo Termedia oraz czasopisma „Menedżer Zdrowia” i „Kurier Medyczny” główną nagrodą w kategorii Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne.
Prezes Anna Rulkiewicz od 2007 r. zarządza największą siecią medyczną w Polsce – Grupą LUX MED. Przeprowadziła ponad 50 akwizycji. Gdy zaczynała, firma zatrudniała 200–250 osób, a dzisiaj jest to ponad 27 tys.
Z jednej strony, budując równoległy do Narodowego Funduszu Zdrowia system, stara się zapewnić obywatelom szybki dostęp do niezbędnych świadczeń. Z drugiej – dzięki uczestnictwu w projekcie „Zdrowe miasta” – motywować lokalnych włodarzy do budowania przyjaznego do życia i zdrowego środowiska dla mieszkańców.
Wyróżnienia w kategorii Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne:
- Sylwia Grzesiak – prezes zarządu Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Zabiegowego Medicina sp. z o.o.,
- dr n. med. Krystyna Kobel-Buys – prezes Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie.
- Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital – Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – dyrektor dr n. med. Tomasz Maciejewski
Instytut Matki i Dziecka od lat jest permanentnie remontowany. Obecnie jest przed realizacją kolejnej inwestycji – budową nowego budynku instytutu, remontem dwóch środkowych pięter starego budynku, które łącznikami będą związane z nowym.
Rozwój IMiD jest możliwy dzięki sięganiu po fundusze zewnętrzne. Ich suma – na remonty, sprzęt, szkolenie pracowników oraz wdrażanie nowych technologii, metod badawczych – sięga już 200 mln zł.
W instytucie wprowadzono genetyczne badania przesiewowe w zakresie mukowiscydozy i SMA, które pozwalają w ciągu dwóch, trzech tygodni od narodzin rozpocząć leczenie genetyczne noworodka. Innowacją są z jednej strony same terapie genowe, a z drugiej – organizacja przesiewu noworodkowego. Instytut stworzył w Polsce i nadal rozwija badania w zakresie kolejnych chorób rzadkich, których jest już 30.
W IMiD zastosowano innowacyjną terapię genową u kobiety ciężarnej chorującej na SMA, co pozwoliło na zahamowanie u niej choroby, a także poddanie później leczeniu jej dziecka.
To wszystko było możliwe dzięki dyrektorowi Tomaszowi Maciejewskiemu, który... podkreśla zasługi pracowników instytutu. Mówi, że przede wszystkim jest dumny z ludzi.
Wyróżnienia w kategorii Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital:
- Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM w Poznaniu – dyrektor dr n. med. Przemysław Daroszewski i kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak,
- Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet – dyrektor prof. dr hab. n. med. Michał Ciebiera.
- Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne – prof. dr hab. n. med. Lidia Gil
Prof. Lidia Gil, specjalistka w zakresie hematologii i transplantologii klinicznej, tegoroczny Lider Roku w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne, szczególną troską otacza chorych na chłoniaki, białaczki i szpiczaka plazmocytowego. Pracuje z tą grupą pacjentów już 35 lat i jest świadkiem tego, jak wiele udało się w tej dziedzinie osiągnąć.
Ostatnie dwa lata były szczególnie ważne dla pacjentów hematologicznych pod względem terapii, jakie znalazły się na listach refundacyjnych. Nowe metody leczenia pojawiły się dla osób chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową czy agresywne chłoniaki. Coraz więcej opcji terapeutycznych mają też pacjenci z chorobami hematologicznymi nienowotworowymi. Spektakularne efekty widoczne są zwłaszcza w leczeniu hemofilii.
Innowacyjne terapie, w tym terapie celowane, stają się przyjazne dla chorych, co oznacza, że pozwalają na leczenie z pominięciem pobytu w szpitalu. Nowoczesne terapie są coraz częściej stosowane na wczesnych etapach leczenia, co stanowi o ich wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie – mówi ekspertka.
Powyższe to między innymi zasługa nagrodzonej.
Wyróżnienie w kategorii Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne:
- dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski – kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej UCK WUM.
- Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjno-szkoleniowa – kampania „#BadajJAJKA” – fundacja Kochasz Dopilnuj
Anna Szołucha-Pogorzelska to współzałożycielka Fundacji Kochasz Dopilnuj. Od 2019 r. wraz z Małgorzatą Lakowską prowadzi kampanie społeczne #pomacajsie i #badajjajka, których celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki we wczesnym wykrywaniu raka piersi i raka jąder.
W Polsce mamy problem ze świadomością profilaktyki raka jądra i raka prostaty. Próbą wyjścia z impasu jest kampania edukacyjna #badajjajka.
Kobiety zdecydowanie chętniej opowiadają o swojej chorobie i biorą udział w kampaniach społecznych. Stoi za tym doświadczenie – dziewczyny od najmłodszych lat chodzą do ginekologa i przełamują barierę wstydu. Mężczyźni nie mają takiego doświadczenia.
– Panowie zbyt późno zgłaszają się do lekarza, stąd tak ważne są kampanie edukacyjne i głośne mówienie o tym, by przełamać wstyd i tabu, oraz uświadamianie, jak ważna jest profilaktyka i szybka reakcja. Trzeba odczarować sposób myślenia o raku. Nowotwory – piersi, jądra, prostaty – wykryte we wczesnym stadium dają szanse na całkowite wyleczenie. Jednym ze sposobów edukacji jest kampania #badajjajka – mówi w „Menedżerze Zdrowia” Anna Szołucha-Pogorzelska.
Wyróżnienia w kategorii Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjno-szkoleniowa:
- kampania „Wyprostuj spojrzenie” – fundacja Nie Widać Po Mnie, fundacja Epi-Bohater, mecenas Angelini Pharma,
- kampania „Zmierz się z osteoporozą” – koalicja: fundacja MY Pacjenci, Amgen, LEK-AM, Polmlek.
- Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna – BIEDAŃSK – „Raport o biedzie” – Szlachetna Paczka/Stowarzyszenie Wiosna
Stowarzyszenie Wiosna co roku w listopadzie publikuje „Raport o biedzie”. W najnowszym czytamy, że niemal 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, w polskim „Biedańsku”. Wśród nich ponad pół miliona to dzieci, a około 400 tys. – seniorzy.
Potrzebujących z każdym rokiem przybywa. Od ubóstwa często dzieli nas niewłaściwy krok na ulicy, wypadek, diagnoza sprawiająca, że nie możemy wykonywać dotychczasowej pracy. Wystarczy dzień, żeby nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Bieda wyklucza społecznie niezależnie od wieku – stwierdza prezeska, dzięki której w 2024 r. nieco ponad 17 tys. rodzin – a konkretnie 44,6 tys. osób, w tym 5436 seniorów – otrzymało wsparcie od Szlachetnej Paczki.
Joanna Sadzik to menedżerka i trenerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów. Z wykształcenia politolożka i dziennikarka, specjalistka w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, ekspertka do spraw programów społecznych, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem Szlachetnej Paczki.
- Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – media i public relations – Małgorzata Solecka
Małgorzata Solecka to dziennikarka i publicystka, która pracę zaczynała w 1997 r. w „Życiu”, potem pracowała w PAP. W grudniu 1998 r. przeszła do „Rzeczpospolitej”, gdzie zaczęła pisać o ochronie zdrowia, następnie łączyła pracę dziennikarki i redaktorki.
Od kilkunastu lat związana z mediami branżowymi, portalem Medycyna Praktyczna i miesięcznikiem „Służba Zdrowia”.
Jest stanowcza w osądach i nieustępliwa.
Laureatka uważa, że krytykowanie dla samej krytyki nie jest oczywiście misją dziennikarza, ale krytyczne spojrzenie, czyli na przykład weryfikacja przekazywanych informacji, już tak. Jest wdzięczna swoim wydawcom, że pozwalają jej cały czas tak pracować.
Wyróżnienia w kategorii Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia – media i public relations:
- Maria Zawała – TVP 3 Opole,
- Katarzyna Staszak – „Gazeta Wyborcza”,
- Maciej Kawecki – Thisisit.edu.pl.
- Ambasador Zdrowia – Katarzyna Bujakiewicz
Pochodząca z Poznania ceniona i lubiana aktorka Katarzyna Bujakiewicz od 2008 r. działa w Drużynie Szpiku – grupie wolontariuszy wspierających Fundację im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”, propagującą profilaktykę chorób nowotworowych krwi, ideę pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego.
Widać efekty jej działań – w 2008 r. w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej było ok. 5 tys. dawców, a dzisiaj niemal 2,3 mln.
– Jestem dumna, że może swoim nazwiskiem, wizerunkiem, a także konkretnymi działaniami wspierać ludzi, którzy ogromnie tej pomocy potrzebują – mówi.
Laureatka nagrody podkreśla, że jako popularna aktorka ma obowiązek występować w sprawach ważnych, dlatego wspiera także fundację Marka Kamińskiego, która ma na celu zwrócenie uwagi na słabą kondycję psychiczną dzieci i młodzieży oraz konkretną pomoc najmłodszym.
Tylko poprzez budowanie więzi z dziećmi, danie im poczucia bezpieczeństwa, uważności na ich potrzeby możemy je wzmocnić i pomóc wejść w dorosłość – zaznacza Katarzyna Bujakiewicz.
Nagrody „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”
Nagrody „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” otrzymają:
- prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski – dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy,
- dr n. med. Wojciech Puzyna – prezes zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o.,
- dr n. med. Anna Depukat – członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia
- Medtronic – lider nowoczesnych technologii medycznych.
Liderów wybierano wieloetapowo – skład kapituły
Członkowie kapituły konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2024 – Liderzy Medycyny – wybitne postacie polskiej ochrony zdrowia – wskazali laureatów 24. edycji plebiscytu. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje kapituła w drodze głosowania, poprzedzają ją jednak dwa etapy, w trakcie których swoje sugestie przedstawia jury preselekcyjne oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.
Etap pierwszy
Wydawnictwo Termedia zebrało zgłoszenia kandydatów, które zgodnie z regulaminem konkursu zostały nadesłane przez organizacje społeczne, pacjenckie, zawodowe, menedżerskie, związki pracodawców i inne, na przykład grupy pracowników. Do zgłoszeń dołączono listę dokonań kandydata oraz obszerne uzasadnienia. Tegoroczna liczba kandydatów, jak zawsze, była imponująca.
Etap drugi
Organizatorzy – Wydawnictwo Termedia i redakcje „Menedżera Zdrowia” oraz „Kuriera Medycznego” – dokonali wstępnej weryfikacji nadesłanych propozycji, w wyniku której wybrano osoby i podmioty zakwalifikowane do kolejnego etapu. Kandydaci 5 i 6 grudnia 2024 r. zaprezentowali swoje dokonania przed jury preselekcyjnym. Przesłuchania dotyczyły trzech kategorii: Innowacyjny Szpital oraz Menedżer Roku w placówkach publicznych i placówkach prywatnych. Następnie jury preselekcyjne przygotowało pisemne rekomendacje dla kapituły. W jury zasiadali: Jarosław J. Fedorowski, Ewa Książek-Bator, Anna Janczewska, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Adam Michalak oraz Marzena Sygut-Mirek. W pozostałych kategoriach zgłoszone kandydatury omawiali członkowie kolegiów redakcyjnych „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” – oni również przedstawili własne propozycje.
Etap trzeci
Ostatecznego wyborów laureatów kapituła dokonała 11 grudnia 2024 r. w Warszawie. Ideą plebiscytu jest nagrodzenie osób oraz podmiotów, które działają najprężniej i są najbardziej innowacyjne w kraju. Po wnikliwej ocenie zapadły ostateczne decyzje. Kapituła mogła uwzględnić wnioski jury preselekcyjnego, ale nie były one wiążące. Członkowie kapituły mogli też zaproponować własnych kandydatów. Każdemu członkowi przysługiwał jeden głos.
Skład kapituły to:
- Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego,
- Anna Janczewska, minister do spraw systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club,
- Jagoda Kamińska, prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia,
- Halina Kutaj-Wąsikowska, była dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia,
- Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia, kierownik Katedry Neurochirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
- Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, członek Rady Pracodawców RP,
- Małgorzata Michalak, dyrektor do spraw rozwoju Wydawnictwa Medycznego Termedia,
- Mieczysław Pasowicz, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali,
- Piotr Pawliszak, były prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie,
- Witold Rużyłło, pionier kardiologii inwazyjnej,
- Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych,
- Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”,
- Andrzej Wojtyła, były minister zdrowia, rektor Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.