Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Szczepionka przeciwko boreliozie – nowości

Udostępnij:

Pod koniec 2025 r. najprawdopodobniej znane będą wyniki trzeciej fazy badań nad szczepionką przeciwko boreliozie – gdyby to się potwierdziło, ten od dawna oczekiwany preparat mógłaby zostać zarejestrowany i dostępny w Unii Europejskiej już w 2026 r. Informuje o tym Grzegorz Cessak z URPL.

W pierwszej połowie tego roku potwierdzono 9134 zakażenia, a rok wcześniej w tym samym okresie było 7714 przypadków tej infekcji – szacuje się, że w następnych latach może być ich jeszcze więcej. Skuteczna szczepionka mogłaby uchronić wiele osób przed boreliozą, która jest chorobą przez wiele lat może się rozwijać w ukryciu.

Na razie zaawansowane badania prowadzone są nad jednym takim preparatem, oznaczonym symbolem VLA15.

O praca nad nim informuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, omawiając artykuł z „Precision vaccinations”.

– Kandydat na szczepionkę przeciw boreliozie jest multiwalentny – opisuje prezes Cessak, dodając, że badania nad nią rozpoczęto w 2017 r.

– Opublikowane w 2023 r. dane z badania klinicznego wykazały immunogenność szczepionki wobec wszystkich serotypów białka powierzchniowego OspA bakterii oraz potwierdziły profil bezpieczeństwa. Szczepionka była dobrze tolerowana, a większość działań niepożądanych miała charakter łagodny lub umiarkowany – zaznacza.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych zwraca uwagę, że VLA15 jest jedynym kandydatem na szczepionkę przeciw boreliozie znajdującym się w trzeciej fazie badań klinicznych.

– Oczekuje się, że najważniejsze dane z badania klinicznego trzeciej fazy zostaną opublikowane pod koniec 2025 r. Następnie planowane jest złożenie wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, pod warunkiem uzyskania pozytywnych danych z badania trzeciej fazy – informuje.

Przeczytaj także: „Przewlekła borelioza nie istnieje”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.