Sześciu polskich lekarzy wśród najlepszych naukowców świata

Udostępnij:
Znane są już nazwiska najbardziej wpływowych umysłów naukowych. Thomson Reuters opublikował wyniki badań analizujących dorobek uczonych z całego świata. Na liście najlepszych są polscy lekarze.
Profesorowie: Andrzej Budaj, Zbigniew Wszołek, Michał Tendera, Roman Jaeschke, Piotr Ponikowski oraz dr Jan Brożek - to polscy lekarze, którzy znaleźli się na liście „The World's Most Influential Scientific Minds 2015”, opublikowanej przez organizację Thomson Reuters. To jeden z głównych światowych dostawców inteligentnej informacji, zarówno dla firm, jak i specjalistów m.in z branży naukowej czy opieki medycznej. Misją Reuters jest łączenie wiedzy i doświadczenia z innowacyjną technologią.

- Szacuje się, że na świecie działa około dziewięciu milionów naukowców tworzących rocznie ponad dwa miliony prac. To ogromna ilość materiału i tu powstaje dylemat jak znaleźć te umysły, które zyskały szczególne uznanie w środowisku naukowym. - mówi o raporcie Emmanuel Thiveaud, wiceprezydent Thomson Reuters IP &Science Business.

Najnowsza lista najlepszych naukowców świata jest wynikiem analizy ponad 120 tysięcy najczęściej cytowanych prac z lat 2003-2013. Pod uwagę wzięto 21 kategorii - dziedzin nauki. Na liście znalazło się aż dziewięciu Polaków. W tym sześciu lekarzy - trzech z nich mieszka i pracuje w Polsce - ich dorobek uwzględniono w kategorii: medycyna kliniczna (Clinical Medicine). Są to: prof. Andrzej Budaj (ordynator Oddziału Klinicznego Kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP Szpitala Grochowskiego w Warszawie), prof. Piotr Ponikowski (Kierownik Kliniki Kardiologii Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu) oraz prof. Michał Tendera (Klinika Kardiologii III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego).

Pozostała trójka najbardziej wpływowych polskich lekarzy związana jest z zagranicznymi ośrodkami:
Dr Jan Brożek oraz prof. Roman Jaeschke, których nazwiska znalazły się w kategorii: Social Science General na co dzień pracują w McMaster University Hamilton w Kanadzie. Z kolei prof. Zbigniew Wszołek (kategoria: Neuroscience &Behavior) badania prowadzi w Mayo Clinic Florida w Stanach Zjednoczonych.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.