Ministerstwo Zdrowia

Szumowski o wydatkach na onkologię

Udostępnij:
– Na onkologię wydajemy znacznie więcej niż kiedyś – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. - Łącznie będzie to 11,2 mld zł, czyli o ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 r. – dodał Szumowski.
Zwrócił uwagę, że opozycja nie złożyła żadnej konstruktywnej propozycji dotyczącej finansowania onkologii.

– Jeżeli chcemy merytorycznie rozmawiać, to powinno być powiedziane, na co konkretnie, w jaki sposób. Takie propozycje nigdy nie padły. Dlaczego na onkologię, dlaczego nie na psychiatrię dziecięcą, choroby rzadkie, inne choroby? Myślę, że dyskusja nad finansowaniem ochrony zdrowia, na co przeznaczyć te pieniądze, powinna być prowadzona głównie w gronie eksperckim, a nie politycznym, bo tam pojawiają się emocje, czasami nie najlepsze i zaczyna to być karta przetargowa, gra polityczna – powiedział minister Szumowski.

- W 2009 r. na onkologię wydawaliśmy 4,8 mld zł, a w 2018 r. 9,6 mld zł, w 2019 r. 10,4 mld zł, a w 2020 r. wydatki szacowane są na 11,2 mld zł – wyliczył minister Szumowski. Wyjaśnił, że kwota ta obejmuje świadczenia zrealizowane w ramach „pakietu onkologicznego”, a także leczenia w onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej i hematologii, chemioterapii, radioterapii i programów lekowych związanych z leczeniem onkologicznym.

Dodał, że wzrost zauważalny jest także wśród osób objętych programami lekowymi oraz kwot na nie przeznaczanych.

- Na leki onkologiczne stosowane w programach lekowych onkologicznych i chemioterapię w 2015 r. państwo wydało 1,6 mld zł, w 2018 r. 2,2 mld zł, a w 2019 r. 2,3 mln zł. W 2012 r. z programów lekowych skorzystało ok. 10 tysięcy pacjentów onkologicznych, a w 2019 roku – ponad 33 tysiące.

Przeczytaj także: „Prof. Jassem o 2 mld zł przeznaczonych na telewizję i radio publiczne”, „Szczurek-Żelazko, Latos i Maksymowicz nie wsparli onkologii”, „Przegłosowali 2 mld zł dla mediów publicznych”, „Grodzki: 2 mld zł zamiast na rządową propagandę powinniśmy przeznaczyć na onkologię” i „Narodowa Strategia Onkologiczna zaprezentowana u prezydenta Dudy”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.