UNICEF: 663 mln ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia

Udostępnij:
Statystyki są szokujące 663 mln ludzi nie ma dostępu do źródła czystej i bieżącej wody, a 800 dzieci dziennie umiera z powodu chorób biegunkowych i braku dostępu do wody – informuje UNICEF.
22 Marca 2016 jest Światowym Dniem Wody z tej okazji UNICEF przypomina o tym, że dostęp do bieżącego źródła wody zdatnej do picia jest fundamentalnym prawem każdego człowieka, jednak miliony ludzi na całym globie są go pozbawione.

Mieszkańcy 48 najsłabiej rozwiniętych krajów świata głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii nie mają stałego dostępu do wody.

UNICEF w 1990 roku prowadził badania z których wynika, że 2,4 mld ludzi ma zapewniony dostęp do wody. Sytuacja jest dramatyczna w Angoli, Gwinei Równikowej i Papui Nowej Gwinei ponieważ większość społeczeństwa nie ma tam dostępu do wody zdatnej do picia - czytamy na stronie polskieradio.pl.

Zdaniem UNICEF zmiany klimatyczne takie jak ekstremalne susze i powodzie przyczyniają się do ograniczenia lub uniemożliwienia korzystania ze źródła czystej wody zdatnej do picia.

UNICEF ustalił, że na obszarach długotrwałej suszy mieszka 160 mln dzieci. W Azji na terenach gdzie występują częste powodzie aż 530 mln dzieci. To one najbardziej odczuwają brak dostępu do wody. Nie mogą prawidłowo się rozwijać i częściej chorują – informuje polskieradio.pl.

Dzięki darczyńcom UNICEF stara się budować ujęcia czystej wody i sanitariaty. Ważna jest także profilaktyka i informowanie dzieci i ich rodzin o stosowaniu prawidłowych nawyków higienicznych. Rok 2014 był przełomowy dzięki pomocy UNICEF prawie 32 mln ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, a 16 mln do sanitariatów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.