Polska Federacja Szpitali

Umowa koalicyjna – komentarz prezesa Fedorowskiego ►

Udostępnij:
W umowie koalicyjnej jest zapisane między innymi oddłużenie szpitali i zniesienie limitów na leczenie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, ocenia te zapowiedzi.
Donald Tusk z Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz z Trzeciej Drogi oraz Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń z Lewicy 10 listopada podpisali umowę koalicyjną.

– Zobowiązujemy się wspólnie pracować na rzecz poprawy poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa obywatelek i obywateli naszego kraju jako nowoczesnego narodu w sercu Europy, przyjaznego sąsiadom podzielającym nasze wartości, w poszanowaniu tradycji i wartości wywodzących się z naszej kultury i historii – podkreślono w umowie koalicyjnej, w której opisano 24 ustalenia programowe – dwa dotyczą ochrony zdrowia.

– Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia. Zniesiemy limity na leczenie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów – zapisano w punkcie czwartym.

– Wzmocnimy prawa kobiet, które będą kluczowym obszarem działań koalicji. Unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Kobiety mają prawo decydowania o sobie. Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełny dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. Zapewnimy realizację nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej. Dostęp do bezpłatnego znieczulenia będzie zasadą, a nie wyjątkiem – zapowiedziano w punkcie szóstym.

Czy to pozwoli na poprawę systemu ochrony zdrowia?

O to pytamy prof. Jarosława J. Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, gubernatora i członka prezydium Europejskiej Federacji Szpitali oraz członka zarządu Światowej Federacji Szpitali.

Ekspert zaczyna od pochwalenia zapowiedzi wsparcia psychologicznego.

Mówi też o oddłużeniu szpitali i limitach.

Wypowiedź eksperta do obejrzenia poniżej.



Przeczytaj także: „Umowa koalicyjna podpisana – co o zdrowiu?”, „Jankowski o umowie koalicyjnej” i „Oddłużenie to nie wszystko”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.