Sejm

Uwaga wiceministra o cytowaniu lobbystów ►

Udostępnij:
Najpierw spokojne przedstawienie sprawozdania sejmowej Komisji Zdrowia o nowelizacji ustawy refundacyjnej, potem zaproponowanie przez przedstawicieli opozycji poprawek do przepisów, a na koniec zarzut wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o wspieranie biznesu farmaceutycznego – tak w skrócie przebiegała część sejmowego posiedzenia o ustawie refundacyjnej.
11 lipca w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Streszczamy obrady i udostępniamy nagranie z Sejmu.

Część posiedzenia o nowelizacji ustawy refundacyjnej rozpoczął poseł Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha, przedstawiając sprawozdanie sejmowej Komisji Zdrowia o rządowym projekcie.

Potem wypowiadali się posłowie klubów i kół – podczas wystąpień padło kilkanaście pytań o transparentność działań dotyczących list refundacyjnych, dostępność leków i ich wysokie ceny, limity finansowania, wyroby medyczne, suplementy diety i dyżury w aptekach.

Na koniec wypowiedział się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odnosząc się najpierw do wystąpienia posła sprawozdawcy Bolesława Piechy – celowo, by po chwili zwrócić uwagę na lobbing firm farmaceutycznych i brak transparentności postępowań refundacyjnych.

– Dobrze mi się pana słuchało, panie pośle. Za to innych, niektórych posłów sprawozdawców źle – ponieważ w całości przedstawiali stanowisko lobbystycznych firm farmaceutycznych, których przedstawiciele są obecni na sali – powiedział.

– Widać, że te wystąpienia to teksty przemysłu farmaceutycznego, których reprezentanci myślą wyłącznie o sobie – stwierdził Maciej Miłkowski.

Co dokładnie mówili posłowie, którzy podpadli wiceministrowi?

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Co dalej?

Projektem ponownie zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia.

Przeczytaj także: „Ustawa refundacyjna z poprawkami – sprawozdanie” i „Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy refundacyjnej – sejmowa Komisja Zdrowia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.