Michał Ryniak/Agencja Wyborcza.pl

W czerwcu komisja zaopiniuje projekt w sprawie dekryminalizacji aborcji

Udostępnij:

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji na posiedzeniu 28 maja zajmie się projektem Lewicy dotyczącym dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji. – W czerwcu projekt zostanie zaopiniowany i przekazany do dalszych prac Sejmu – poinformowała przewodnicząca komisji Dorota Łoboda. 

16 maja w Sejmie odbyło się trwające ponad osiem godzin wysłuchanie publiczne w sprawie projektów ustaw o prawie do przerywania ciąży – dwóch Lewicy, jednego Koalicji Obywatelskiej i jednego Trzeciej Drogi. Przewodnicząca sejmowej komisji Dorota Łoboda w piątek oceniła, że „nie była to łatwa do przełknięcia pigułka”, ale dała możliwość wypowiedzenia się wszystkim chętnym i teraz – jak zaznaczyła – komisja do spraw projektów aborcyjnych może przejść do prac merytorycznych.

Najbliższe posiedzenie komisji poświęcone projektowi Lewicy nowelizującemu Kodeks karny w sprawie depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży odbędzie się 28 maja. Komisja powoła zespół ekspertów, głównie prawników wyspecjalizowanych w prawie karnym. Przewiduje także debatę ekspercką w celu zebrania opinii karnistów. Dorota Łoboda, pytana o to, kiedy komisja zaopiniuje ten projekt i przekaże do dalszych prac Sejmu, odpowiedziała, że stanie się to w czerwcu.

Pytana o dalsze prace komisji, przekazała, że zaproponowała harmonogram, według którego w następnej kolejności zajmie się procedowaniem projektów KO i Lewicy ze względu na ich zbieżność. Dodała, że w jej ocenie „nie będzie problemu, aby je połączyć”.

– Wybierzemy jeden główny i dostosujemy go tak, by osiągnąć porozumienie – zaznaczyła, dodając, że praca nad tymi projektami, a także projektem Trzeciej Drogi rozpocznie się w lipcu, a na przełomie września i października komisja powinna zaopiniować – zależnie od ich kształtu – wszystkie projekty i zakończyć pracę.

Pierwszy w kolejności rozpatrywany będzie projekt Lewicy nowelizacji Kodeksu karnego dotyczący depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do dwunastego tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Projekt założono też wykreślenie z Kodeksu karnego przepisu mówiącego o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Przeczytaj także: „Jeden rząd – cztery projekty”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.