123RF

Walka z rakiem szwankuje – najgorzej jest z wykrywaniem nowotworów

Udostępnij:
W trakcie realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej wykonano jedynie nieco ponad połowę przewidzianych działań – wynika ze sprawozdania dotyczącego tego programu.
Aż 20 proc. działań jest opóźnionych, a 15 proc. nie wykonano w ogóle – tak wygląda podsumowanie 64 zadań, które zostały zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej. Najbardziej szwankuje wykrywanie nowotworów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na sprawozdanie z realizacji NSO.

Sukcesy i porażki
„DGP” wyjaśnia, że „w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej wykonano dotychczas 60 proc. zadań”. Kluczowe jest wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która miała uporządkować system. Jej uruchomienie planowano 1 stycznia 2023 r., jednak już dziś wiadomo, że terminu tego nie da się utrzymać.

Zadania, które udało się zrealizować, to zwiększenie dostępności do terapii, lepszy sprzęt. Największe problemy, które wciąż nie zostały rozwiązane, to z kolei brak koordynacji przy leczeniu i dramatycznie zła profilaktyka.

Szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski, wypowiadając się w „DGP” wyjaśnia, że „oprócz Krajowej Sieci Onkologicznej czy szczepień HPV kluczowe jest wprowadzenie oddzielnej wyceny badań patomorfologicznych, rozpoczęcie akredytacji diagnostyki molekularnej, wdrożenie indywidualnego kontaktu z Polakami w zakresie profilaktyki przez Indywidualne Konto Pacjenta oraz testu FIT potrzebnego przy profilaktyce raka jelita grubego”. Dodaje też, że „zgonów z powodu raka mamy w Polsce o 15 proc. więcej niż wynosi średnia unijna”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.