Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Ważne deklaracje ministra zdrowia – o projekcie restrukturyzacji szpitali i długach

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 03.12.2021
 
 
– Projekt ustawy o restrukturyzacji szpitalnictwa w ciągu tygodnia powinien trafić do konsultacji społecznych – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Jesiennej Konferencji Programowej Polskiej Federacji Szpitali, 2 grudnia, dodając przy tym, że „zadłużenie lecznic wynosi już ponad 20 mld zł, w tym 3 mld zł to zobowiązania wymagalne”.
Jedna z sesji podczas wydarzenia zorganizowanego przez Polską Federację Szpitali dotyczyła pieniędzy – uczestniczył w niej między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przedstawiciel resortu odpowiedział na pytanie, jak ocenia finanse szpitali i co zrobić, aby było lepiej – wskazał trzy najważniejsze problemy systemu opieki zdrowotnej.

Po pierwsze – zwiększenie nakładów na zdrowie
– Fundamentalna sprawa to pieniądze – podkreślił Niedzielski, dodając, że „musi być ich więcej – najlepiej czym prędzej”. Jak to osiągnąć? – Dzięki oddzieleniu finansowania walki z COVID-19 od środków składkowych, przeznaczonych na finansowanie pozostałych zakresów leczniczych – wyjaśnił.

Po drugie – reforma szpitalnictwa
– Konieczne jest zlikwidowanie niezdrowej konkurencji – stwierdził przedstawiciel resortu, dodając, że nie ma na myśli „konkurencji jakością”. – Chodzi o konkurencję, która „nakręca spirale” wynagrodzeniowe w regionach, w przypadku której szpitale położone niedaleko siebie konkurują między sobą w ten sposób, że wybierają te procedury, które są najbardziej wartościowe, a przerzucają pewne koszty podstawowych świadczeń – na przykład na wysokoreferencyjne, takie jak szpitale kliniczne i uniwersyteckie – opisał minister zdrowia. Dodał, że „jest to absolutnie nie do zaakceptowania”.

Mówiąc o zmianach w szpitalnictwie dodał, że „resort przygotowuje ustawę o rozwoju szpitalnictwa, która z jednej strony będzie prezentowała gotowe procedury restrukturyzacji finansowej, czyli konsekwencji wynikających ze złego finansowania, a z drugiej strony będzie dawała możliwości przeprofilowania i konsolidacji”. To dwa zagadnienia, którymi w najbliższych latach będziemy się zajmować. To po to, aby tworzyć „większe organizmy”, które optymalizowałyby koszty i dokonywały pewnego podziału w zakresie wykonywania usług – ale też dogadywały się między sąsiadującymi podmiotami, aby ich profile były komplementarne, a nie konkurencyjne – stwierdził minister zdrowia.

Minister zapowiedział też, że „w ciągu najbliższego tygodnia projekt ustawy ma zostać przekazany do konsultacji publicznych”, a także przyznał, że „zadłużenie szpitali wynosi już ponad 20 mld zł, w tym 3 mld zł zobowiązań wymagalnych”.

Po trzecie – zmiany w zarządzaniu
Do poprawy jest też kultura zarządzania.

– Konieczna jest profesjonalizacja zarządzania, polegająca na odpowiednim przygotowaniu kadr – podkreślił Niedzielski, dziękując zarządzającym za zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.

– Nie pękliście, serdecznie podziękowania. Niestety, muszę prosić o więcej – bo zdaje się, że koronawirus będzie dla nas lejtmotywem na najbliższe co najmniej miesiące – podsumował minister, zwracając się do dyrektorów.

Po nim wypowiadali się inni – w sesji uczestniczyli także:
– wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Bernard Waśko,
– prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry,
– dyrektor Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego Małgorzata Majer,
– dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Klaudia Rogowska,
– dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Bartosz Stemplewski,
– dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz.

Dyskusję moderowali członek zarządu PFSz Ewa Książek-Bator oraz redaktor prowadzący i dziennikarz „Menedżera Zdrowia” Krystian Lurka.

Przeczytaj także: „Gratulacje dla Polskiej Federacji Szpitali”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.