Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm

Wiceminister Gadomski o centralizacji szpitali ►

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 25.02.2021
 
 
– Nie wykluczamy przejęcia szpitali samorządowych przez Ministerstwo Zdrowia, powołaną specjalnie do tego celu Agencję Rozwoju Szpitali lub Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas połączonego posiedzenia sejmowych Komisji Zdrowia oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przyznał też, że resort planuje odejście od finansowania ryczałtowego.
Wiceminister Gadomski poinformował, że założenia projektu ustawy reformującej polskie szpitalnictwo mają być gotowe do 28 lutego. Pracuje nad nimi powołany w grudniu 2020 r. zespół – przygotuje propozycje zmian dotyczących funkcjonowania publicznych szpitali, w tym tych obejmujących ich restrukturyzację, zasady oddłużenia, przekształceń właścicielskich, konsolidacji i przeprofilowania działalności. Podkreślił, że „nie podjęto jeszcze żadnych konkretnych decyzji”, a projekt ustawy z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji ma być opublikowany do końca maja 2021 r.

Co wiadomo?

Że – co podkreślił przedstawiciel resortu – zwiększające się zadłużenie szpitali, wyniszczająca konkurencja między placówkami, szczególnie o kadry, wymuszają reformę szpitalnictwa w Polsce.

– Dlatego planujemy między innymi zmiany właścicielskie i oddłużanie szpitali – podkreślił wiceminister Gadomski. – Nie wykluczamy przejęcia szpitali samorządowych przez Ministerstwo Zdrowia, powołaną do tego celu Agencję Rozwoju Szpitali lub Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił wiceminister. Dodał, że resort planuje odejście od ryczałtowego finansowania szpitali.Przeczytaj także: „Wiceminister Kraska o kardiologii i koronawirusie” i „Plan szczepień nie może być realizowany przez problemy z dostawami”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe