Wyślij
Udostępnij:
 
 
Twitter.com/MiastoChelm

Wiceminister zdrowia zastępcą doradcy ministra zdrowia

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 09.11.2020
 
 
Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny – między innymi – za zakup respiratorów od handlarza bronią z Lublina, został zastępcą prezydenta Chełma. – Będzie koordynował w mieście działania dotyczące COVID-19 – poinformował prezydent Chełma Jakub Banaszek, który w przeszłości także pracował w Ministerstwie Zdrowia.
– Cieszyński sprawy nie chciał komentować, ale przyznał, że zaczyna pracę w chełmskim ratuszu 9 listopada – poinformował TVN24.

Janusz Cieszyński jako wiceminister zdrowia odpowiadał – między innymi – za zakupy dla systemu ochrony zdrowia na początku pandemii. Chodzi przede wszystkim o kupno przez resort zdrowia za 200 mln zł 1241 aparatów od spółki E&K należącej do handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego, przedsiębiorcy z Lublina. Izdebski nie miał wcześniej żadnego doświadczenia w obrocie aparaturą medyczną. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało, że Izdebski jako jedyny zobowiązał się, że pierwsze respiratory dostarczy jeszcze w kwietniu, a wszystkie – do końca czerwca. – W rzeczywistości w kwietniu i maju nie dostarczył ani jednego, a w czerwcu tylko kilkadziesiąt. Kolejne przyszły już na początku lipca. W sumie chodzi o 200 aparatów – wyliczyła „Gazeta Wyborcza” i przypomniała, że resort wypłacił Izdebskiemu 35 mln euro zaliczki, z czego ten zwrócił tylko ok. 11 mln euro. Pozostało do zwrotu kilkanaście milionów euro wraz z odsetkami.
Cieszyński jest członkiem PiS. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia – zrezygnował z tej funkcji w sierpniu.

Zastępca Banaszka, czyli…
W 2018 roku 27-letni Jakub Banaszek został prezydentem Chełma, zdobywając 50,89 proc. głosów. W kampanii wspierali go zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes Jarosław Kaczyński. Banaszek był też szefem gabinetu minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, doradcą premiera Morawieckiego oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

O sprawie poinformowały TVN24 i „Gazeta Wyborcza”.

Przeczytaj także: „Cieszyński, Szumowski i afera maseczkowa”, „Janusz Cieszyński zrezygnował”, „Banaszek będzie prezydentem Chełma, w przeszłości doradzał ministrowi zdrowia”

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe