123RF

Więcej pieniędzy za nadwykonania

Udostępnij:
Jest już wyczekiwany przez dyrektorów szpitali projekt rozporządzenia, regulujący kwestię zapłaty za nadwykonania w ryczałcie ponad wartość umowy za 2023 r.
– Większość świadczeniodawców działających w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia sprawozdała za 2023 r. większą liczbę jednostek rozliczeniowych niż liczba jednostek będąca podstawą ustalenia ryczałtu w sieci na ten czas, co miało związek z pokrywaniem zwiększonego zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej, będącego efektem „długu zdrowotnego” powstałego w okresie pandemii COVID-19 – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z 18 marca.

W projekcie przewiduje się dodanie w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, paragrafu 3d, który umożliwi wypłaty w 2024 r. specjalnych dodatków do ryczałtu PSZ świadczeniodawcom, wykazującym za poprzedni okres rozliczeniowy (to jest 2023 r.) nadwykonania.

Dodatki będą wypłacane w wysokości 50 proc. wypracowanych nadwykonań, jednak z jednoczesnym uwzględnieniem kwot dodatków wypłaconych w 2023 r., zgodnie z paragrafem 3b nowelizowanego rozporządzenia. Podstawę ustalenia wysokości dodatku dla danego świadczeniodawcy stanowić będzie różnica miedzy liczbą jednostek sprawozdawczych za 2023 r. a sumą liczby tych jednostek stanowiącą podstawę ustalenia wysokości ryczałtu na 2023 r. i liczby jednostek odpowiadających kwotom uzyskanych w tym okresie na mocy ww. przepisu.

Udostępniamy projekt w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt rozporządzenie ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotne.

Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: r.bulanowski@mz.gov.pl – do siedmiu dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Przeczytaj także: „W dobrą stronę”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.