Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Większość uwag do projektu ustawy odrzucona

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 19.05.2022
 
 
Opublikowano raport z konsultacji publicznych dotyczących projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – zdecydowanej większości z nich nie uwzględniono przez Ministerstwo Zdrowia. Wyjaśniano, że chodzi o pieniądze.
Przypomnijmy – 17 maja na rządowej stronie internetowej pojawił się przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W opublikowanym projekcie określono wysokość wypłat dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, opiekunów medycznych, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów i personelu pomocniczego. Siatkę płac wypracowano jesienią 2021 r. w trakcie negocjacji Ministerstwa Zdrowia z Trójstronnym Zespołem. W procedowanych przepisach zaproponowano, żeby nowa siatka płac zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

W trakcie konsultacji publicznych zgłoszono do niego ponad sto uwag – głównie dotyczyły wysokości wskaźników w zaproponowanej tabeli płac.

Niemal wszystkich propozycji powodujących zwiększenie się płacy minimalnej – względem pierwotnego projektu – nie uwzględniono.

Dlaczego?

Bo skutkowałyby dodatkowymi kosztami.

Odrzucono między innymi poprawki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Ratowników Medycznych i Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jakie?

Publikujemy raport w całości.Dokument można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: Raport z konsultacji publicznych w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt ustawy, kliknij w: Projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najnizszego wynagrodzenia zasadniczego niektorych pracownikow zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektorych innych ustaw.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.