Sejm

Wybrano stałego doradcę komisji nadzwyczajnej do spraw aborcji ►

Udostępnij:

Stałym doradcą komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży została Sabrina Mana-Walasek.

– 23 maja prezydium Sejmu na wniosek prezydium komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży wyraziło zgodę na powołanie Sabriny Many-Walasek na stałą doradczynię komisji – poinformowała 28 maja przewodnicząca tej komisji Dorota Łoboda.

Sabrina Mana-Walasek to specjalistka z zakresu prawa karnego, co będzie przydatne przy procedowaniu zmian w Kodeksie karnym. Jest też wykładowczynią i autorką publikacji naukowych. Zajmuje się również tematem prawa do aborcji.

Podczas posiedzenia głos zabrała Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości, która wystąpiła z wnioskiem formalnym do prezydium Sejmu o zgodę na powołanie drugiego doradcy komisji nadzwyczajnej.

– Ubolewam nad tym, że nie miałyśmy wcześniej informacji na temat możliwości składania propozycji, jeśli chodzi o powołanie stałego doradcy komisji. To, że nie mamy swoich przedstawicieli w prezydium, nie zwalnia go z informowania członków komisji o takich możliwościach – powiedziała.

Zwróciła się do przewodniczącej komisji o możliwość przedstawienia kandydatury Ewy Klimaszewskiej-Antos.

W odpowiedzi Dorota Łoboda przekazała, że zwróciła się do prezydium Sejmu o powołanie drugiej stałej ekspertki, ale decyzja była negatywna.

– Ponawianie tego wniosku wydaje mi się bezprzedmiotowe – stwierdziła przewodnicząca.

Łoboda że zgodnie z decyzją prezydium komisji każdy klub będzie miał możliwość powołania swojej konsultantki lub konsultanta.

– Funkcja konsultanta nie jest tożsama z funkcją doradcy, stąd moja ogromna prośba, aby pani przewodnicząca wystąpiła z ponownym wnioskiem do prezydium Sejmu o powołanie drugiego stałego doradcy – zaapelowała Borowiak.

Łoboda wyraziła zgodę o wystąpienie do prezydium Sejmu o powołanie drugiego doradcy. 

Następnie posłanka Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi zgłosiła wniosek formalny o głosowanie nad wnioskiem o wyborze stałego eksperta komisji. 

Decyzją członków komisji stałym doradcą komisji nadzwyczajnej została Sabrina Mana-Walasek. 

Odbyło się także głosowanie nad powołaniem kolejnych dwóch stałych ekspertów – prezydium komisji wystąpi do prezydium Sejmu o zgodę na to. 

Udostępniamy nagranie z posiedzenia.


Przeczytaj także: „Co z profesorem, który odmówił aborcji?”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.