Wydano ponad 2 miliony złotych na profilaktykę chorób wątroby

Udostępnij:
Mieszkańcy Łodzi mogą skorzystać z badań USG w ramach programu "Łódź kontra choroby wątroby", finansowanego z funduszy norweskich. Na profilaktykę niezakaźnych chorób wątroby do połowy 2016 roku przeznaczone zostanie 2,6 miliona złotych
Na poniedziałkowej (30 listopada) konferencji prasowej Iwona Iwanicka, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych w Urzędzie Miasta w Łodzi, powiedziała: - W ramach projektu "Łódź kontra choroby wątroby" chcemy zaproponować mieszkańcom Łodzi dwa pakiety badań. W ramach pakietu gastrologicznego znajduje się badanie usg jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem wątroby, a następnie konsultacja lekarska i konsultacja dietetyczna - takich pakietów przygotowaliśmy siedem tysięcy. Pakiet kardiologiczny stanowi uzupełnienie stałej oferty NFZ w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia, dlatego tych pakietów jest znacznie mniej - 200. Obejmują one badania ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, a następnie konsultację lekarska i dietetyczną.

Jak czytamy na portalu "Wyborcza.pl", z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 64 lat z nadwagą i otyłością oraz zagrożone nadużywaniem alkoholu.

Projekt "Łódź kontra choroby wątroby" ruszył w maju i składa się z cyklu realizowanych sukcesywnie działań. Ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej łodzian i zachęcenie do prozdrowotnego stylu życia oraz profilaktycznych badań diagnostycznych służących zmniejszeniu ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby wątroby związane ze stylem życia. Tematyka programu została określona przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie wskaźników zdrowotnych dotyczących Łodzi. Szacuje się, że w ciągu roku weźmie w nim udział ponad 45 tys. osób.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.