Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Wymóg testu na COVID-19 przez porodem rodzinnym – naruszenie prawa pacjenta

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.03.2021
 
 
– Szpital nie miał prawa wymagać od osób towarzyszących przy porodzie rodzinnym uprzedniego wykonania płatnego testu na obecność koronawirusa – uznał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, oceniając sprawę dotyczącą placówki z Wielkopolski.
Wprowadzone w szpitalu zasady porodów rodzinnych przewidywały, że rodzącym pacjentkom towarzyszyć mogą wyłącznie osoby, które wykonały w szpitalu test na obecność wirusa SARS-CoV-2 i uzyskały wynik ujemny. Co więcej, pobierano opłatę za wykonanie testu – 100 zł.

W sprawie interweniował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Uznał, że „takie praktyki są niezgodne z zaleceniami w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii choroby COVID-19, ustalonymi wspólnie przez konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii”.

– Wytyczne te nie zakładają obowiązkowego przeprowadzenia testów na COVID-19 u wszystkich osób towarzyszących przy porodzie. Osoby towarzyszące zobowiązane są natomiast do bezwzględnego stosowania środków ochrony osobistej i przestrzegania procedur sanitarnych – wyjaśnił rzecznik. Wskazał też, że „w indywidualnych przypadkach może zaistnieć konieczność przeprowadzenia testu, ale odgórne wymaganie jego wykonania od wszystkich chcących towarzyszyć przy porodzie ogranicza prawo rodzących pacjentek do obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych i stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów” i nakazał szpitalowi zaprzestania naruszeń.

O sprawie poinformowała też „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj także: „Poród rodzinny po płatnym teście na COVID-19?”, „Szpital nie może zamykać noworodka przed rodzicami” i „Wytyczne o pomocy na odległość” i „Bartłomiej Chmielowiec o pacjentach bez COVID-19”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe