Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Zespół Trójstronny i Ministerstwo Zdrowia o wypłatach – komentarze

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 15.10.2021
 
 
Za nami rozmowy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w 2022 r. Jak ocenili je przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman, która przewodziła obradom, i minister zdrowia Adam Niedzielski?
15 października wczesnym popołudniem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zakończyło się spotkanie Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim – rozmowy dotyczyły między innymi perspektywy zwiększenia wynagrodzeń w ochronie zdrowia w 2022 r. Nie uczestniczyli w nim przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Podczas konferencji prasowej Maria Ochman poinformowała, że „resort przedstawił dotychczasowe rezultaty rozmów”. – Otrzymaliśmy postulaty Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia, mamy propozycje OPZZ i Solidarności, również list intencyjny, który w imieniu ministerstwa został przedstawiony protestującymi. Wszystkie te dokumenty zostaną położone na stole – powiedziała.

Kiedy?

Maria Ochman zapowiedziała, że „zespół rozpocznie prace nad wszystkimi propozycjami jeszcze w październiku”. Zadeklarowała jednocześnie, że „zespół nie podpisuje żadnych porozumień”.

– W mediach informuje się, że będziemy podpisywać jakieś porozumienie. Z nikim się nie ścigamy, nie wchodzimy w niczyje buty. Zgłoszone postulaty nie są jedynymi – podkreśliła Ochman, odnosząc się do zapowiedzi ministra Niedzielskiego, który 11 października stwierdził, że „podczas spotkania z Zespołem Trójstronnym będziemy chcieli podpisać porozumienie i zaproponować przede wszystkim te warunki, które również pokazywaliśmy Komitetowi Protestacyjno-Strajkowemu”.

W posiedzeniu udział wziął Adam Niedzielski.

Nieobecność przedstawicieli Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia nie przeszkodziła ministrowi Niedzielskiemu stwierdzić, że „forum zespołu trójstronnego reprezentuje wszechstronny punkt widzenia”.

– Możemy wypracować kompleksowe rozwiązania uwzględniające perspektywę pracowników i pracodawców oraz rządu – mówił podczas konferencji prasowej, podkreślając, że „punktem wyjścia jest dyskusja o możliwych scenariuszach podziału nakładów na zdrowie”. – Podział pieniędzy będzie uwzględniał nie tylko gwarancję wzrostu wynagrodzeń, ale też interes pacjenta, między innymi kwestię refundacji i inne rodzaje świadczeń – dodał.

Czy minister porozmawia z protestującymi?

– Protestujący otrzymywali wiele razy zaproszenia do rozmów – stwierdził minister, przypominając, że „to oni narzucili datę 7 października jako deadline osiągnięcia porozumienia”. – Szanując to podejście, przygotowaliśmy konkretną propozycję. Została przedstawiona jako projekt porozumienia zawierającego między innymi kwestie zwiększenia minimalnych wynagrodzeń, która kosztowała w ujęciu półrocznym system ok. 6 mld zł – przyznał Niedzielski, dodając, że „propozycja została odrzucona bez uzasadnienia, bez dogłębnej analizy i rozmowy”.

– Po stronie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego nie ma skłonności do porozumienia się, a problem musimy rozwiązać. Uprawianie demagogii, z której wynika, że chce się rozmawiać, a potem odchodzić od stołu, narzucając deadline przy porozumieniu lub inny warunek, to nie jest atmosfera do rozmowy – ocenił minister Niedzielski.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.