Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zewnętrzni eksperci a wnioski do ABM

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.09.2020
 
 
Opublikowano projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych – zaproponowano w nim wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach publicznych przy angażowania zewnętrznych ekspertów do oceny wniosków o dofinansowanie zadań ABM.
Jak uzasadniono zmiany?

– Specyfika działalności ABM – wymagająca często ocen ad hoc, będąca o charakterze niestandardowym i wysoko wyspecjalizowanym – przy jednoczesnym reżimie pozyskiwania usług zewnętrznych wynikającym z prawa zamówień publicznych, w wielu przypadkach utrudnia pozyskanie uznanych ekspertów w danej dziedzinie w niezbędnym dla danego przedsięwzięcia czasie, a czasami zamyka drogę do jego pozyskania – zapisano w projekcie.

Dodanie zapisu umożliwiającego ekspertom zewnętrznym dokonywania ocen i sporządzania opinii dotyczących realizacji zadań ABM, w szczególności związanych z nadzorem i kontrolą prawidłowej realizacji projektów, nie będzie wiązało się ze zmniejszeniem planowanego zatrudnienia w agencji zadeklarowanego wstępnie w ustawie.

– Nadzór i kontrola nad prawidłową realizacją projektów w dalszym ciągu będzie po stronie ABM, a eksperci zewnętrzni będą powoływani do czynności wymagających wiedzy specjalistycznej – osoby zatrudnione w agencji w większości nie są badaczami i naukowcami posiadającymi specjalistyczną wiedzę w zakresie różnorodnych rodzajów badań. Wsparcie eksperckie będzie dotyczyło jedynie wąskiego zakresu związanego z działalnością naukową. Ponadto, wprowadzenie elementów oceny eksperckiej w ocenie raportów okresowych zwiększy przejrzystość i podniesie jakość oceny tych raportów. Jeśli opisane czynności miałby być wykonywane jedynie przez pracowników ABM, pierwotnie zaplanowana etatyzacja musiałaby być zwiększona kilkukrotnie – uzasadniono w projekcie.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Badań Medycznych.

Przeczytaj także: „Sierpiński: Budżet ABM do 2028 r. wyniesie miliard złotych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe