Grzegorz Skowronek/Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w składce zdrowotnej ►

Udostępnij:
– W porozumieniu z ministrem finansów prowadzimy analizy dotyczące możliwości i sposobu zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Rozważane są różne możliwości – poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
8 lutego wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny odpowiadał w Sejmie na pytanie posła Marcina Skonieczki z Polski 2050 Szymona Hołowni dotyczące zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne – powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

– Pracownicy Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, w porozumieniu z ministrem finansów, sprawdzają możliwości wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Rozważane są różne sposoby dotyczące uproszczenia zasad naliczenia składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania – wyjaśnił wiceminister Konieczny, zaznaczając, że „jakiekolwiek decyzje muszą być powiązane ze zmianami w prawie podatkowym”.

– Analizowany jest też ich wpływ na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia oraz budżet państwa, który partycypuje w wypłacaniu pieniędzy do NFZ – dodał Wojciech Konieczny, dodając, że „art. 67 konstytucji pozwala ustawodawcy na dużą swobodę w kształtowaniu sposobu finansowania systemu opieki zdrowotnej, niemniej należy przy tym uwzględniać równomierne rozłożenie ciężaru na wszystkich ubezpieczonych”.

– Poprzez zmiany w tzw. Polskim Ładzie obciążono przedsiębiorców istotnymi kosztami i te pieniądze mogły poprawić system opieki zdrowotnej. Jednakże w listopadzie 2022 r. dokonano zmian redukujących dopłaty z budżetu państwa do NFZ o 13 mld zł. Przestano wówczas finansować w tej formie na przykład ratownictwo medyczne czy bezpłatne leki. Za to wszystko musiał płacić NFZ. Proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki bez odpowiednich dopłat z budżetu państwa skutkowałoby znacznym uszczupleniem pieniędzy do dyspozycji płatnika. Są zatem analizowane różne sposoby zmiany i po ich zakończeniu natychmiast zostaną przedstawione założenia aktu prawnego – zadeklarował Wojciech Konieczny.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: Sejm.gov.pl/373791.

Przeczytaj także: „Sejmowa kłótnia o KSO”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.