Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AOTMiT rekomenduje działania edukacyjne dot. profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu

Udostępnij:
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała pierwszą w tym roku rekomendację zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów, dotyczących profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.
Prezes agencji zarekomendował przeprowadzanie w ramach programów polityki zdrowotnej działań edukacyjnych skierowanych do populacji ogólnej na temat zachowań prozdrowotnych, czynników ryzyka, objawów kleszczowego zapalenia mózgu, metod profilaktycznych i środków ochrony przed kleszczami oraz szczepień ochronnych przeciwko KZM realizowanych w populacji osób narażonych na pokłucie przez kleszcze i ciężki przebieg choroby.

Jak podkreślono w uzasadnieniu rekomendacji, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą odzwierzęcą z obrazem klinicznym odpowiadającym aseptycznemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu. Do zakażenia wirusem KZM dochodzi najczęściej na skutek pokłucia przez zakażonego kleszcza.

Jako główny czynnik ryzyka wystąpienia KZM wskazuje się długotrwałe przebywanie lub pracę na obszarach leśnych i terenach zielonych. Prezes agencji, mając na uwadze opinię Rady Przejrzystości, dostępne rekomendacje, obowiązujące przepisy prawa oraz dostępne dane epidemiologiczne dotyczące kleszczowego zapalenia mózgu, zaleca przeprowadzanie w ramach programów polityki zdrowotnej (PPZ):
• działań edukacyjnych skierowanych do populacji ogólnej, obejmujących tematykę zachowań prozdrowotnych, czynników ryzyka, objawów KZM oraz metod profilaktycznych i środków ochrony przed kleszczami;
• szczepień ochronnych p/KZM, realizowanych w populacji osób narażonych na pokłucie przez kleszcze i ciężki przebieg choroby.

Rekomendacja obejmuje zarówno etapy realizowane przez podmiot wdrażający projekt, jak i te przeprowadzane przez realizatora. Szczegóły przedstawiono w dalszej części poświęconej warunkom realizacji programu.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że w ostatnich latach doszło do wydłużenia okresu zwiększonej zachorowalności na KZM do 8 miesięcy (kwiecień–listopad), a szczyt zapadalności przypada w okresie od czerwca do sierpnia.

Programy polityki zdrowotnej prowadzone przez JST mogą stanowić uzupełnienie dotychczas realizowanych programów profilaktyki chorób odkleszczowych bądź tworzyć podstawową ścieżkę profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu w polskiej populacji, w szczególności na terenie województw podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Udostępniamy dokument w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: 18.01.2024_REKOMENDACJA_1_2024_48aa_KZM.

Przeczytaj także: „Ponad 25 tys. przypadków boreliozy i 659 kleszczowego zapalenia mózgu” i „Rośnie liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.