Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mechanizmy leżące u podstaw mózgowego porażenia dziecięcego

Udostępnij:
Odkrycia z zakresu genomiki, po których nastąpiły badania in vitro i in vivo, poszerzają naszą wiedzę na temat mechanizmów molekularnych związanych z mózgowym porażeniem dziecięcym. Pozwoli to na opracowanie nowych strategii diagnostycznych, które umożliwią jego szybkie wykrywanie i wczesne wdrażanie terapii.
Mózgowe porażenie dziecięce (cerebral palsy – CP) jest patologią neurologiczną, która charakteryzuje się zespołem oznak i objawów występujących w zaburzeniach neurodegeneracyjnych lub metabolicznych w ciągu pierwszych kilku lat życia. Jest to złożona patologia, na którą składa się wiele różnych przyczyn.

Dobrze znanymi przyczynami są niedotlenienie w trakcie porodu, niewydolność łożyska oraz infekcje prenatalne. Mimo poprawy praktyk położniczych oraz opieki przedporodowej i okołoporodowej częstość występowania mózgowego porażenia dziecięcego wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Doprowadziło to do spekulacji, że istnieją nieznane procesy patofizjologiczne, które są odpowiedzialne za znaczny wzrost liczby przypadków na całym świecie. Nowe badania rzuciły światło na udział czynników genetycznych i epigenetycznych w rozwoju porażenia mózgowego. Oszacowano, że czynniki te odgrywają znaczącą rolę w etiologii i częstości występowania choroby. Są doniesienia, że prawie 30 proc. przypadków ma związek ze zmianami genetycznymi.

Aktualne schematy diagnostyczne mózgowego porażenia dziecięcego obejmują rezonans magnetyczny mózgu oraz badania prenatalne i okołoporodowe. Mimo postępów w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej wiedza na temat przyczyn tej ciężkiej patologii jest nadal niepewna i niewystarczająca.

Autorzy pracy opublikowanej w czasopiśmie „Folia Neuropathologica” podjęli próbę przedstawienia mechanizmów leżących u podstaw mózgowego porażenia dziecięcego z perspektywy zdrowia publicznego. Zaprezentowali szeroki przegląd badań genetycznych i proteomicznych, które wzbogaciły wiedzę na temat jego patogenezy.

Pełna treść artykułu: Gulnara Kapanova, Shynar Malik, Aima Adylova. Underlying causes of cerebral palsy: public health perspectives. Folia Neuropathol 2021; 59 (4): 386-392.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.