Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

ACOG: kiedy mammografia w kierunku raka piersi - nowe wytyczne

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 27.06.2017
 
 
Nowe wytyczne dotyczące screening w kierunku raka piersi z Amerykańskiego Collegu Ginekologów i Położników ACOG podkreślają znaczenie dzielenia decyzji między pacjentką a lekarzem.
Autorzy wskazują na brak jednoznacznych wytycznych dotyczących optymalnego wieku, w którym powinna rozpocząć się mammografia oraz tego jak często winna być wykonywana.

Zdaniem ACOG decyzja o screeningu powinna być podejmowana indywidualnie z poszanowaniem wartości pacjentki. Decyzja, kiedy rozpocząć screening powinna wynikać z historii i niepokojów oraz preferencji pacjentki oraz rozważenia korzyści i strat w związku ze screeningiem.

Zdaniem AOCG mammografia powinna zostać zaoferowana kobietom w wieku 40 lat a rozpoczynać się nie później niż po skończeniu 50-tego roku życia. Kobiety z przeciętnym ryzykiem powinny być poddawane badaniom co 1-2 lata do 75 roku życia. Potem decyzja powinna być wspólna i uwzględniać stan zdrowia kobiety oraz oczekiwaną długość jej życia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.