Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

ASTRO: uaktualnione wytyczne radioterapii w raku kości

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.02.2017
 
 
Zaktualizowane wytyczne ASTRO dotyczące radioterapii paliatywnej zaawansowanego nowotworu kości skupiają się na uśmierzaniu bólu między frakcjami naświetlania. Nie zmienia to nic w praktyce klinicznej.
Zaktualizowane dane potwierdzają, że radioterapia paliatywna jest bezpieczna i efektywna w uśmierzaniu bólu zaawansowanego raka kości. Rekomendacje nadal zalecają cztero-dawkowy schemat w leczeniu wcześniej nienaświetlanych guzów: pojedyncza frakcję 8 Gy, 20 Gy podawana w 5 frakcjach i 24 w 6 lub 30 Gy w 10 frakcjach. Decyzja, która z opcji terapeutycznych jest najlepsza dla konkretnego chorego powinna być pozostawiona klinicystom.

Jednakże w komentarzu do wytycznych, autorzy wskazują, ze rekomendacje nie są wystarczająco specyficzne, kiedy chodzi o pojedyncza frakcję radioterapii. Uważają, że optymalne frakcjonowanie schematu dla nieskomplikowanych nowotworów kości musi zostać jeszcze określone a dane nie wspierają 8 Gy pojedynczej frakcji radioterapii.

Dane potwierdzają, że pojedyncza frakcja radioterapii może znaleźć zastosowanie przy uszkodzeniach kręgosłupa z akceptowalną późniejszą toksycznością. Wpływa ona na nie gorsze uśmierzenie bólu w porównaniu z bardziej wydłużoną radioterapią.

Jak podaje Medscape, istnieje wyższe ryzyko re-terapii tego samego miejsca pojedynczą frakcją w porównaniu do frakcjonowanego leczenia i pacjenci muszą być o tym poinformowani. Odsetek re-terapii dla pojedynczej frakcji wynosi 20 procent, podczas gdy dla leczenia wielofrakcyjnego 8 procent.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.