Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aktywność fizyczna łagodzi ból także u osób po leczeniu onkologicznym

Udostępnij:
Duża aktywność fizyczna może zmniejszać ból. Dotyczy to w podobnym stopniu osób dorosłych z przebytą chorobą nowotworową, jak i bez niej – twierdzą autorzy badania zaprezentowanego w „Cancer”.
Osoby, które chorowały na nowotwór, często odczuwają ciągły ból. Wcześniejsze badania wykazały, że aktywność fizyczna łagodzi różne rodzaje bólu. Jednak jej wpływ na ból związany z chorobą nowotworową pozostawał niejasny.

Zespół kierowany przez dr Erikę Rees-Punię z American Cancer Society i dr. Christophera T.V. Swaina z University of Melbourne w Australii przeanalizował informacje (DOI: 10.1002/cncr.35208) dotyczące 51 439 dorosłych, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej, i 10 651 dorosłych, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór. Uczestników pytano, jak średnio w 10-stopniowej skali – od 0 (brak bólu) do 10 (najgorszy ból, jaki można sobie wyobrazić) –oceniliby odczuwany ból oraz o ich typową aktywność fizyczną.

Jak wykazała analiza odpowiedzi zarówno w przypadku osób, które w przeszłości chorowały na nowotwór, jak i bez nowotworowej przeszłości większa aktywność fizyczna była powiązana z niższym natężeniem bólu. Sugeruje to, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszać ból związany z nowotworem, podobnie jak w przypadku innych rodzajów bólu, które badano w przeszłości.

Amerykańskie wytyczne zalecają od 150 minut (2 godziny 30 minut) do 300 minut (5 godzin) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności lub od 75 minut (1 godzina 15 minut) do 150 minut (2 godziny 30 minut) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności.

Wśród uczestników, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór, osoby przekraczające zalecany poziom aktywności fizycznej były o 16 proc. mniej skłonne do zgłaszania bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego w porównaniu z tymi, których aktywność fizyczna była niższa od zalecanej. Ponadto w porównaniu z osobami, które pozostawały nieaktywne, te, które utrzymywały stałą aktywność lub stały się aktywne w starszym wieku, zgłaszały mniejszy ból.

– Niektórym może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale aktywność fizyczna jest skuteczną, niefarmakologiczną opcją łagodzenia wielu rodzajów bólu. Jak sugeruje nasze badanie, może to obejmować ból związany z nowotworem i jego leczeniem – wskazała dr Rees-Punia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.