Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Białko obecne w kości może pomóc w walce z kostniakomięsakiem

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Paweł Wernicki/PAP, DOI: 10.1002/jor.25517
Odkryte w tkance kostnej białko zwane wydzielaną fosfoproteiną 24 kD (Spp24) może pomóc w leczeniu kostniakomięsaka (osteosarcoma), najpowszechniej występującego rodzaju raka kości – informuje „Journal of Orthopaedic Research”.
Eksperymenty były przeprowadzane na żywych komórkach i na myszach. Jak się okazało, Spp24 hamuje proliferację i inwazyjność komórek nowotworowych kostniakomięsaka oraz sprzyja ich apoptozie, czyli obumieraniu. Wiąże się z także ze sprzyjającym nowotworom morfogenetycznym białkiem kości 2 (bone morphogenetic protein 2 – BMP-2) i neutralizuje to białko.

– Spp24 i jego produkty proteolityczne wywierają na metabolizm kości wiele działań, które zostały wyjaśnione w różnym stopniu. Mają potencjał, aby zostać wykorzystane w leczeniu kości, a efekt przeciwnowotworowy poprzez sekwestrację BMP-2 jest tylko jednym z takich przykładów – powiedział współautor publikacji w „Journal of Orthopaedic Research” dr Haijun Tian z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine.

– Podobnie jak w przypadku wielu innych białek macierzy kostnej, im bardziej przyglądamy się funkcji Spp24, tym bardziej zaskakujące role odkrywamy, choć podstawowa funkcja Spp24 pozostaje niepewna – zastrzegł.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.