Specjalizacje, Kategorie, Działy
SU w Zielonej Górze

Chirurdzy usunęli guz, który ważył 42 kilogramy

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Ogromny guz usunięto w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Operacja trwała 7 godzin. Konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów. To prawdopodobnie największy guz, jaki operowano w Polsce.
Pacjentka ponad 10 lat temu miała zdiagnozowane zmiany w obrębie jamy brzusznej. Bała się jednak operacji i z tego powodu nie zgłaszała do lekarza.

– Zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy 42-kilogramowy guz uniemożliwił jej chodzenie – mówi szef chirurgii ogólnej i onkologicznej dr hab. n. med. Dawid Murawa, który razem z zespołem podjął się operacji, trwającej 7 godzin, dodając, że konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów.

Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

Zespół, który przeprowadził operację, tworzyli: dr hab. Dawid Murawa – chirurg, dr n. med. Miłosz Jasiński – urolog, Magdalena Wirtek i Joanna Sulikowska-Pankiewicz – lek. anestezjologiczne, Maja Molska – lek. stażystka, a także Małgorzata Kitta i Marta Stępkowska – piel. instrumentariuszki, oraz Agnieszka Zajączkowska i Magdalena Kurpisz – piel. anestezjologiczne.

Po kilku dniach od zabiegu pacjentka została przekazana z OIOM-u na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. I zjadła pierwszy, lekki posiłek.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.