Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Chorzy na nowotwory w terminalnej fazie choroby są leczeni zbyt intensywnie

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 05.08.2022
 
 
W terminalnej fazie nowotworów zaleca się zaprzestanie uporczywej terapii i prowadzenie dostosowanej do potrzeb chorego opieki paliatywnej. Mimo to często leczenie w tym okresie jest nadal zbyt agresywne i może przynieść choremu i jego rodzinie więcej cierpienia niż realnych korzyści.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „JCO Oncology Practice" przeanalizowano jakość opieki nad ponad 6 tys. chorych na rozsianego raka jajnika w terminalnej fazie choroby.

Zauważono, że aż 51 proc. z nich otrzymało jakąś formę agresywnej i niepotrzebnej terapii medycznej. Najczęściej było to zastosowanie inwazyjnej procedury (21 proc.) oraz przyjęcie na oddział intensywnej terapii (19 proc.). Około 1/3 pacjentek nie zostało przyjętych do hospicjum.

Autorzy badania podkreślają, że pomimo coraz większej świadomości lekarzy, chorych oraz ich rodzin w zakresie niecelowości agresywnego leczenia onkologicznego u kresu życia, nadal potrzebna jest edukacja w tym obszarze.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.