Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy aspiryna chroni przed zachorowaniem na raka piersi, czy zwiększa ryzyko zgonu w razie choroby?

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.08.2019
 
 
Z wcześniejszych badań wynika, że niektóre kobiety stosujące aspirynę oraz diagnozowane później w kierunku raka piersi mogą żyć dłużej, co może być związane z działaniem przeciwzapalnym leku. Jednakże pewna część przyjmujących aspirynę kobiet chorujących na raka piersi wydaje się znajdować w grupie wyższego ryzyka zgonu. Dlaczego tak się dzieje?
Zdaniem badaczy Uniwersytetu w Północnej Karolinie i Chapel Hill Gillings School of Global Public Health przyczyna tego efektu może być tłumaczona metylacją DNA genów odpowiadających za raka piersi.

Metylacja to chemiczny proces polegający na takiej modyfikacji grup metylowych, że powodują one włączanie molekuł DNA jednocześnie wyciszając aktywność pewnych genów. Zmiany chemiczne w obszarze DNA, które są odpowiedzialne za śmierć komórek, uszkodzenia bądź naprawę mogą przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej. Poprzez identyfikację obszarów, w których te zmiany epigenetyczne mają miejsce wydaje się, że można przewidywać pewne ryzyka lub efektywne metody leczenia.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Cancer jest pierwszym, które analizuje efekty metylacji DNA w tkance raka piersi i komórkach krążących we krwi obwodowej pod względem związku między stosowaniem aspiryny a śmiertelnością kobiet chorujących na raka piersi. Jak tłumaczą badacze, przewlekłe zapalenie odgrywa kluczową rolę w zachorowaniu na wiele typów raka, w tym nowotwór piersi. Aspiryna zaś jest głównym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z właściwościami przeciwzapalnymi. Wydaje się więc, że jej przyjmowanie może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednakże, jak wskazują badacze, związek między aspiryną a śmiertelnością po diagnozie w kierunku raka piersi pozostaje niejednoznaczny i niespójny, co musi przyspieszyć działania mające na celu wyjaśnienie, czy różny wpływ aspiryny na pacjentki chorujące na raka piersi może być związany z odmiennymi profilami DNA za sprawą jego metylacji.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe