Specjalizacje, Kategorie, Działy

Do kiedy screening mammograficzny powinien być kontynuowany?

Udostępnij:
Kategorie: Pierś
Działy: Zagranica Aktualności
Precyzja mammografii rośnie wraz z wiekiem kobiety, ponieważ spada liczba wskazań fałszywie dodatnich a wykrycie raka istotnie wzrasta, wynika z nowego badania zaprezentowanego na dorocznym zjeździe Towarzystwa Radiologicznego Północnej Ameryki.
Wyniki te poddają w wątpliwość rekomendacje US Preventive Services Task Force (USPSTF), że kobiety powinny być poddawane screeningowi co dwa lata tylko do ukończenia 74 roku życia.

Tymczasem decyzja zaprzestania mammografii powinna zostać podjęta w oparciu o indywidualne cechy pacjenta, choroby współistniejące oraz stan zdrowia a nie sam wiek.

Naukowcy zbadali 5,7 mln mammogramów screeningowych od 2,6 mln kobiet powyżej 40 roku życia z największej bazy w USA American College of Radiology National Mammography Database. Dane dotyczące kobiet powyżej 75 roku życia są ograniczone do małych badan obserwacyjnych. Badacze potrzebowali dużej liczby pacjentek, aby przeanalizować związek między wiekiem a wynikami mammografii.

Średnio wskaźnik wykrycia plasuje się na poziomie 3,74 na 1000 skanów. Odsetek konieczności wykonania ponownego badania na poziomie 10 procent. Odsetek raka w przypadkach rekomendowanych do biopsji wynosi 20 procent, a odsetek raka u kobiet po biopsji – 29 procent.

Kiedy badacze podzielili kobiety na 5 grup wiekowych, odkryli, że odsetek konieczności ponownego badania spadał progresywnie co każde 10 lat i wyniósł tylko 6 procent u kobiet w wieku lat 90 i starszych. Jednocześnie wskaźnik wykrycia raka wzrastał progresywnie wraz z wiekiem.

Naukowcy więc postawili hipotezę, że screening może przynosić korzyść zarówno u młodszych jak i u starszych kobiet, ale przynosi lepsze efekty wraz z przyrostem lat badanych kobiet. Na tej podstawie badacze wnioskują, że lekarze powinni kontynuować rekomendowanie mammografii dla kobiet starszych niż 75 lat. Badacze przekonują, że takie podejście pozwoliłoby na uratowanie większej liczby kobiet. Tym bardziej, że u starszej kobiety łatwiej wykryć raka z powodu większej ilości tkanki tłuszczowej w piersiach. Przy czym odsetek rozpoznań fałszywie dodatnich jest niższy, ponieważ jest więcej możliwych wcześniejszych skanów do porównania.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.