Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

FDA: Mastektomia z użyciem robota nie jest zalecaną metodą leczenia raka piersi

Autor: Monika Stelmach |Data: 20.10.2021
 
 
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podkreśla w komunikacie, że wykorzystanie chirurgii robotycznej nie ma udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu lub zapobieganiu nowotworom piersi.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) wydała ostrzeżenie przed wykonywaniem mastektomii z użyciem robota. W komunikacie podkreślono, że tego typu zabiegi nie mają udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu lub zapobieganiu nowotworom piersi.

FDA podkreśla również, że toczące się badania nad wykorzystaniem chirurgii robotycznej w leczeniu raka piersi prowadzone są bez odpowiedniego nadzoru oraz w większości nie są w nich raportowane tak istotne kwestie, jak np. odsetek nawrotów miejscowych. Według komentatorów, aby mastektomię z użyciem robota uznać za równoważną z klasycznym zabiegiem, należy przeprowadzić dwuramienne badanie porównujące obie metody. Niestety, żadna z firm produkujących chirurgiczne roboty nie była dotychczas zainteresowana takim badaniem.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.