Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Inhibitor Myc może być przełomem w leczeniu wielu typów nowotworów

Źródło: Komisja Europejska/CORDIS
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.05.2021
 
 
Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego fazy I/II z udziałem ludzi nad zastosowaniem inhibitora Myc blokującego białko, które bierze udział w powstawaniu większości nowotworów. Do badania I fazy zakwalifikowano pacjentów z guzami litymi, u których po wcześniejszym leczeniu nastąpiła progresja choroby.
Hiszpańska Agencja ds. Leków i Wyrobów Medycznych zaaprobowała badanie kliniczne I/II fazy dotyczące zastosowania związku omomyc (OMO-103) hamującego działanie Myc u pacjentów z guzami litymi w zaawansowanym stadium. Jest to ważny krok na drodze do stworzenia możliwego do zastosowania w praktyce klinicznej inhibitora białka Myc, które wiąże się z powstawaniem większości typów nowotworów.

– Na poziomie przedklinicznym wykazaliśmy skuteczność substancji omomyc jako peptydu przenikającego do komórek, czyli mini białka posiadającego zdolność do wnikania do komórek i docierania do miejsca docelowego, czyli do jądra komórkowego. Przeprowadzając nasze pierwsze badanie kliniczne wczesnej fazy z udziałem ludzi, mamy nadzieję wprowadzić tę nowatorską terapię do praktyki klinicznej w celu skuteczniejszego leczenia wielu typów nowotworów – powiedziała Marie-Eve Beaulieu z Instytutu Onkologii Vall d’Hebron.

Białko Myc reguluje wiele procesów biologicznych, między innymi biogenezę rybosomów i metabolizm. W przypadku większości typów nowotworów jego aktywność jest nieprawidłowa, co przyczynia się do progresji i utrzymania choroby. Jednak przez wiele lat naukowcy uważali, że stworzenie leków, których mechanizm działania opiera się na białku Myc jest niemożliwe, głównie ze względu na potencjalnie skutki uboczne.

– Wcześniej wykazaliśmy, że blokowanie białka Myc ma w niektórych modelach mysich doskonałe działanie lecznicze i towarzyszą mu łagodne skutki uboczne, które mają odwracalny charakter. Po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie badań klinicznych wczesnej fazy możemy dalej sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność metody leczenia opartej na związku omomyc – informuje Laura Soucek, główna badaczka grupy ds. leczenia nowotworów w modelach mysich w Instytucie Onkologii Vall d’Hebron (VHIO).

Naukowcy wkrótce rozpoczną leczenie pacjentów przy użyciu związku omomyc w trzech ośrodkach badań klinicznych w Barcelonie i Madrycie. W badaniu I fazy weźmie udział dwudziestu pacjentów z guzami litymi w zaawansowanym stadium, u których po wcześniejszym leczeniu nastąpiła progresja choroby.

Opracowane przez naukowców z Instytutu Onkologii Vall d’Hebron peptydów przeciwdziałających Myc przeznaczonych do leczenia kilku różnych typów nowotworów udało się dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu SYST-iMYC.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe