Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jaka dawka szczepionki chroni przed zakażeniem HPV

Źródło: Oncology Central/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.02.2020
 
 
Tagi: HPV, szczepionka
Według rezultatów nowego badania opublikowanego w Cancer a pochodzącego z University of Texas pojedyncza dawka szczepionki przeciw HPV może zapobiegać rakowi szyjki macicy równie skutecznie jak wiele dawek zanim jeszcze nowotwór stanie się inwazyjny.
Badacze dokonali retrospektywnej analizy sytuacji ponad 130 tys. kobiet w celu uzyskania informacji o dawkach szczepionki przeciw HPV. Pod uwagę również wzięli różnice w wieku w poszczególnych grupach kobiet, aby ocenić wcześniejsze szczepienie i jego wpływ na wystąpienie raka szyjki macicy zanim jeszcze przekształci się w nowotwór inwazyjny.

Ile dawek szczepionki?
Uczestniczki badania zostały podzielone na dwie grupy – szczepioną i niezaszczepioną w wieku mniej niż 15 la, 15-19 lat oraz ponad 20 lat. Zgodnie z przypuszczeniami kobiety, które otrzymały jedną, dwie lub trzy dawki szczepionki przeciw HPV rzadziej chorowały na raka szyjki macicy niż te niezaszczepione. Jednakże nastolatki w wieku 15-19 lat, które przyjęły jedną dawkę szczepionki miały o 36 procent niższe ryzyko raka w porównaniu z 28 i 34 procent dla dwóch i trzech dawek w pozostałych grupach wiekowych.

Co ciekawe, badacze nie zaobserwowali żadnej różnicy w zachorowaniach na raka szyjki macicy dla stosowania różnych dawek u tych w wieku mniej niż 15 lat i tych w wieku powyżej 20 lat lub starszych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe