ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kiedy rozpoczynać skrining raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą?

Źródło: PLOS Medicine
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 01.12.2020
 
 
Pacjenci z cukrzycą mają zwiększone ryzyko raka jelita grubego i obserwuje się, że nowotwór ten wcześniej występuje w tej populacji. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, przeanalizował dane populacyjne ze Szwecji w celu określenia, kiedy należy rozpoczynać skrining raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą.
W badaniu wykorzystano dane z lat 1964-2015. Spośród 12,6 mln osób obserwowanych w tym przedziale czasowym, 162 tys. zachorowało na raka jelita grubego a 560 tys. na cukrzycę. W badaniu określono, w jakim wieku osoby z cukrzycą mają skumulowane ryzyko raka jelita grubego na poziomie osób bez cukrzycy w wieku 50 lat, tj. w wieku w którym rozpoczyna się badanie przesiewowe. Okazało się, że mężczyźni z cukrzycą osiągają takie ryzyko 5 lat wcześniej tj. w wieku 45 lat, a kobiety z cukrzycą 4 lata wcześniej tj. w wieku 46 lat.

Wyniki analizy sugerują, że u pacjentów z cukrzycą, bez dodatkowych obciążeń genetycznych raka jelita grubego, należałoby rozpocząć skrining w kierunku raka jelita grubego w wieku około 45 lat.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe